Raketa novej generácie Starship mala letieť do vesmíru už koncom minulého roka, okrem dodatočného vývoja a testov však potrebuje aj obnovenú licenciu od Federálneho leteckého úradu. Ako informuje Futurism, projekt narazil na ďalší problém – jeden z najnovších prototypov je poškodený.

Náhrada je takmer hotová

Youtuber Matt Lowne, zaoberajúci sa raketovou technikou, vesmírnymi letmi a počítačovými hrami nesúcimi sa v tomto duchu, prostredníctvom Twitteru zdieľal fotografiu vnútornej štruktúry jedného z prototypov rakety Starship.

Tá zachytáva vážne poškodené palivové potrubie, ktoré malo pôvodne tvar rovnomerného valca, pričom došlo aj k viditeľnej deformácii v oblasti vrchného zvaru, ktorý neznáme zaťaženie nevydržal a oddelil sa od deliaceho dómu nádrže.

Podľa Lownea sa jedná o prototyp prvého stupňa rakety Starship, známy ako Super Heavy, so sériovým označením Booster 7. Práve Booster 7 sa mal stať prvým prototypom, ktorý vynesie Starship na obežnú dráhu po tom, čo sa SpaceX vzdal prototypu Booster 4 a Ship 20 kvôli pretrvávajúcim problémom s licenciou.

Nové prototypy majú v porovnaní s tými starými množstvo rozdielov a využijú novú generáciu raketových motorov Raptor, ktoré sú oveľa výkonnejšie, jednoduchšie a lacnejšie na výrobu a tiež efektívnejšie.

Veľké zmeny

Starship sa prakticky neustále mení, keďže sa jedná o raketu v štádiu vývoja a spoločnosť hľadá čo najlepšiu možnú kombináciu technologických riešení. Táto raketa totiž musí  vydržať desiatky, ideálne stovky letov s minimálnou údržbou. Cieľom je zásadné zníženie ceny, ktoré sprístupní množstvo doteraz nemožných vesmírnych projektov.

Môže ísť o starší prototyp

Presný pôvod fotografie však overený nie je a niektorí nesúhlasia s tým, že sa jedná o Booster 7. Môže podľa nich ísť aj o starší Booster 4, ktorý tak či onak viac nemal letieť. Známy nie je ani spôsob, akým k tomuto poškodeniu vlastne došlo. S najväčšou pravdepodobnosťou sa nejedná o chybu dizajnu a konštrukcie, ale následných procesov, teda testovania alebo manipulácie, píše wccftech.

SpaceX/Flickr

K poškodeniu údajne došlo kvôli zamestnancovi, ktorý nechal potrubie bez tlaku napriek tomu, že tlak v okolí, teda zvyšku nádrže, narastal. Oficiálne sa však k problému spoločnosť ani Elon Musk nevyjadrili.

Starship má letieť na obežnú dráhu vôbec po prvý raz už v najbližších mesiacoch a SpaceX chce čo najskôr dosiahnuť pravidelnú letovú kadenciu nielen za účelom testovania, ale tiež vynášania vlastných satelitov Starlink. Nová generácia je totiž, podľa Muska, príliš veľká pre aktuálne využívané rakety Falcon 9, ktoré vynášajú družice Starlink niekoľkokrát do mesiaca.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú