Revolučná raketa Starship sa neodvratne blíži k svojmu inauguračnému letu do vesmíru, ktorý zavŕši jednu kľúčovú fázu vývoja a okrem množstva iných prelomov poskytne ľudstvu možnosť kolonizácie Marsu. Aktuálny prototyp dostal doteraz neznáme oficiálne označenie a oba stupne čakajú na intenzívne testy, informuje Futurism.

Ako môže vyzerať?

Prostredníctvom Twitteru zverejnil používateľ Erc X počítačovú vizualizáciu druhého stupňa Starship, ktorej vzhľad zdobí, okrem tepelného štítu, aj biely náter a nápisy v súlade s normami NASA. Stroj sa tak nápadne podobá na Raketoplán, vyzerá však oveľa modernejšie a zároveň drsnejšie.

Od tohto jedinečného vzhľadu však nie je ďaleko ani skutočná Starship, ktorá dostala nálepku s oficiálnym označením S24 (označenie prototypu druhého stupňa) a logom spoločnosti SpaceX.

Tepelný štít navyše vyzerá oveľa lepšie, než pred niekoľkými mesiacmi a je oveľa rovnejší. Ešte vždy ale chýba niekoľko dlaždíc, ktoré musí firma ešte pred letom namontovať – bez nich nie je možné prežiť opätovný vstup do atmosféry vo vysokej rýchlosti.

SpaceX

Oba stupne, S24 a prvý stupeň B7, sú prichystané na sériu bezprecedentných testov, ktoré sú potrebné pre umožnenie bezpečného orbitálneho letu. K tomu má podľa Muska dôjsť už v tomto mesiaci, podľa odborníkov je ale tento termín príliš optimistický a firma ho zrejme nestihne.

Trvalo to rok

Starship mala pôvodne letieť do vesmíru po prvý raz už v júli minulého roku, nepodarilo sa však dokončiť minulé prototypy včas a firma nedostala od Federálneho leteckého úradu potrebnú licenciu. Po roku dlhého čakania však licenciu predsa len dostala a intenzívne testovanie môže pokračovať.

Čo ju ešte čaká?

Najdôležitejšie testy čakajú práve prvý stupeň s názvom Super Heavy, ktorý má doteraz za sebou len pomerne málo ostrých skúšok. Dôvodom je, že sa spoločnosť snažila bližšie preskúmať schopnosti druhého stupňa a zistiť, či vôbec dokáže pristáť týmto jedinečným spôsobom – padá totiž „bruchom“ nadol a tesne nad Zemou sa prevráti motormi napred, aby pomocou nich pristála.

Pláne sa počas vývoja mierne zmenili a miesto pristávania na vlastných nohách či do obrovskej siete, ako Musk kedysi navrhoval, majú oba stupne zachytiť obrovské ramená odpaľovacej rampy. Super Heavy sa chystá na vôbec prvý štart všetkých 33 raketových motorov Raptor naraz, čo sa doteraz nepodarilo a už vôbec nie s ich novou generáciou, Raptor 2.

SpaceX

Po statických testoch, naštartovaní všetkých motorov, tlakových skúškach, dokončení tepelného štítu a niekoľkých ďalších úkonoch bude Starship pripravená na svoj prvý let do vesmíru. Starship je najväčší lietajúci objekt vytvorený ľudstvom a v prípade úspechu prvého orbitálneho letu pôjde zároveň o najsilnejšiu a najväčšiu raketu v histórii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP