Spoločnosť SpaceX dosiahla míľnik, ktorý sa zdal ešte pred pár rokmi nemožný. Týka sa rakiet Falcon 9 a je predzvesťou úspešnej budúcnosti Starship, keďže majú za sebou už celkovo 100 úspešných opakovaných použití, informuje EverydayAstronaut. Okrem množstva míľnikov firma prináša aj doteraz najlepšie video z pristávania na mori.

Rekord za rekordom

Raketa Falcon 9 vyniesla do vesmíru ďalších 53 satelitov konštelácie Starlink, ktorá poskytuje internetové pripojenie na takmer celom svete. Prvému stupňu sa podarilo opäť pristáť, pričom sa jedná o prvý stupeň rakety Falcon 9, ktorý pristál už 13 krát. Elon Musk pôvodne sľuboval, že tieto raketu znesú aspoň desať letov.

Celkovo tak má firma na konte okrúhlu stovku letov do vesmíru, ktoré vykonala na už použitých raketách. Napriek tejto schopnosti ostávajú stroje Falcon 9 a tiež Falcon Heavy jednými z najspoľahlivejších rakiet v histórii a podľa odborníkov sú misie na použitých nosičoch dokonca bezpečnejšie, než tie na úplne nových.

Neuveriteľne spoľahlivými sa stalo aj samotné pristátie, ktorých má za sebou SpaceX už 50 bez zlyhania. A kým SpaceX dokázal spoľahlivosť svojich rakiet už vyše stovkou úspešných pristátí, konkurencia naďalej spí a s raketou orbitálnej triedy nik iný nepristál.

Tri dni, tri misie

Misiu plnú míľnikov vykonala Muskova firma včera, 17. júna 2022 a séria ňou ešte len začal. Dnes totiž odštartuje Falcon 9, ktorého prvý stupeň nesie označenie B1071-3, takže sa jedná len o jeho tretiu misiu. Na palube druhého stupňa vynesie do vesmíru satelit SARah 1 pre nemeckú armádu, skonštruovaný spoločnosťou Airbus Defense and Space.

SpaceX

Odštartovať má o 16:19 nášho času a trochu netradične sa nepokúsi o pristátie na autonómnej lodi, ale naspäť na súši. To je možné len pri misiách nesúcich ľahší náklad a mieriacich na nízku obežnú dráhu. V tomto prípade dosahuje hmotnosť len približne 2 200 kg a mieri do výšky 750 km. Pre porovnanie, včerajší náklad Starlink vážil až okolo 16 000 kg.

Okrem satelitu SARah 1 ponesie Falcon 9 aj množstvo menších satelitov, keďže sa jedná o rideshare misiu. Konkrétne projekty však spoločnosť neohlásila a tieto satelity preto ostávajú neznáme.

Nahradili Rusko

V rámci tretej misie vynesie Falcon 9 so zatiaľ neznámym prvým stupňom satelit Globalstar-2. Tie doteraz vynášali primárne ruské rakety Sojuz 2.1a do výšky 1 410 km s inklináciou 52 ° a majú očakávanú životnosť až 15 rokov, pričom sa jedná o americké komunikačné satelity.

Misia odštartuje zajtra ráno o 6:27 nášho času a aj keď sa všetky tri misie ťahajú naprieč tromi kalendárnymi dňami, za predpokladu hladkého priebehu k nim dôjde v rámci 48 hodín a SpaceX si tak pripíše tri misie len za dva dni.

Globalstar

Bezprecedentná spoľahlivosť je skvelou zvesťou pre vyvíjanú raketu Starship, ktorá je najväčšia v histórii a SpaceX od nej očakáva najmenej 100 pristátí. Nemá pritom pristávať len jej prvý stupeň, ale tiež druhý a v prípade úspechu dokáže firma stiahnuť ceny letov do kozmu na maximálne možné minimum.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP