Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Muskova spoločnosť SpaceX sa po dlhých mesiacoch odkladania konečne dočkala povolenia pre lety rakety Starship, najväčšej a najvýkonnejšej rakety v histórii ľudstva, zo Starbase v Texase. Federálny letecký úrad (FAA) si však kladie desiatky podmienok, ktoré musí firma ešte pred letom splniť, informuje ArsTechnica.

Čoskoro prepíše históriu

Proces sa tiahol už od minulého roka a znemožňoval spoločnosti SpaceX testovať prototypy rakiet Starship, pričom vykonali len niekoľko výškových letov druhého stupňa a odskúšali schopnosť pristávania. Prvý stupeň s názvom Super Heavy, poháňaný 33 raketovými motormi Raptor, teraz už Raptor 2, sa do vzduchu doteraz nedostal.

Ako prvé mali do vesmíru letieť prototypy Booster 4 (prvý stupeň) a Ship 20 (druhý stupeň). Keďže však mal SpaceX dostatok času, stihol vo svojej továrni na pobreží Texasu skonštruovať novšie, pokročilejšie prototypy. Podľa aktuálneho plánu poletí ako prvý do vesmíru Booster 7 a Ship 24.

Elon Musk/Twitter

Než však skutočne poletia do vesmíru so šancou navždy prepísať históriu a dokonca zmeniť smerovanie budúcnosti ľudstva, musí firma splniť množstvo podmienok, ktoré pred ňu FAA položil. Na riešení však už pracuje a niektoré má dokonca za sebou, keďže sa na podobné podmienky už dlhú dobu pripravovala.

Musí dbať na okolie

Ako píše portál SpaceNews, medzi tieto požiadavky patrí napríklad povinnosť poskytnúť lepšie varovania pred nadchádzajúcimi testmi a uzávierkami ciest. Nové pravidlá zároveň zakazujú uzatvárať tieto cesty počas 18 sviatkov a počas víkendu môžu byť uzavreté len 5-krát ročne.

Uzávierky sú zároveň celkovo limitované na 500 hodín ročne pre normálne operácie a 300 dodatočných hodín pre riešenie anomálií. Celkovo tak môže spoločnosť vykonať zo Starbase každoročne 5 orbitálnych letov, čo je síce veľmi ďaleko od komerčných potrieb spoločnosti, aj v tomto smere má ale pripravené riešenie.

SpaceX

SpaceX totiž začal posilňovať svoju prítomnosť na floridskom Myse Canaveral, kde sú štarty rakiet bežné. Vývoj a testovanie teda môže vyriešiť v Texase aj v rámci limitácií, z Floridy môže následne štartovať naostro – dokončenie infraštruktúry v tejto oblasti navyše nejakú dobu potrvá, keďže transportovanie tak obrovských rakiet je extrémne náročné a je nutné ich vyrábať priamo na mieste rovnako, ako je tomu v Texase.

SpaceX zmenil plány

Keď si SpaceX uvedomil, že štartovanie desiatok či stoviek rakiet z Boca Chica v Texase nebude tak jednoduché, zmenil svoje plány. Nežiadalo viac odsoľovacie zariadenie či elektráreň, keďže sa, aspoň v dohľadnej budúcnosti, zo Starbase skutočný vesmírny prístav nestane.

Aktivisti a environmentálne organizácie sa naďalej obávajú dopadu na životné prostredie a vzácne či priam ohrozené druhy, ktoré v tejto oblasti žijú.

„O krok bližšie k orbitálnemu letu,“ vyhlásil SpaceX prostredníctvom Twitteru a o detaily pripravovaného letu sa zatiaľ nepodelil. Nie je tak známy presný termín štartu, podľa NASASpaceFlight má však Booster 7 už všetky motory a Ship 24 sa pripravuje na ďalšie testy, ktoré je nutné pred letom do vesmíru vykonať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú