Japonské Sony sa rozhodlo znížiť ekologickú stopu svojej novej hernej konzoly, ktorá spotrebuje v standby režime ešte menej energie ako aktuálna generácia PlayStation 4. Týmto krokom tak chce spoločnosť zmierniť dopad herných zariadení na životné prostredie, pričom práve tie bývajú v porovnaní s inou elektronikou často kritizované. Nový šetriaci režim v PlayStation 5 by mal pritom spotrebovať minimum energie, čím sa má podľa Sony znížiť aj uhlíková stopa konzoly, informovala spoločnosť na svojom blogu.

Celkové ušetrené množstvo energie by sa pri PS5 malo vyrovnať priemernej spotrebe energie v 1000 amerických domácnostiach, ak by si funkciu aktivovalo 1 milión používateľov konzoly. Sony tiež oznámilo, že spolupracuje s Organizáciou Spojených národov v iniciatíve „Playing For The Planet“, s ktorou chce zapojiť hráčov do boja proti klimatickým zmenám. Celkové množstvo predpokladanej ušetrenej energie v takomto šetriacom režime však nie je známe.

Sony bude myslieť na životné prostredie aj pri konzole PS5

Jedna zo štúdií však odhalila, že herné konzoly zanechávajú takú uhlíkovú stopu, ako zhruba 2,3 miliónov áut, čo ročne predstavuje približne 12 miliónov metrických ton oxidu uhličitého. Sony sa v tomto smere snaží znížiť aj vplyv aktuálnej konzoly PS4 pomocou šetriaceho režimu. Nová generácia PS5 by však mala v standby režime využívať približne iba 0,5 W. Spoločnosť bude aj naďalej pracovať na efektívnych riešeniach pre zníženie uhlíkovej stopy a ďalší model jeho hernej konzoly má byť toho dôkazom.

Nenechaj si ujsť
Sony zvolí pri PS5 odlišnú stratégiu predaja. Hneď na úvod príde najvýkonnejšia verzia

Hráčov tiež bude informovať o dosiahnutých výsledkoch a využití konzoly. Firma sa spojila aj s odborníkmi na klímu a herným vývojárom ponúkne užitočné informácie na túto tému, aby ju mohli spracovať napríklad v niektorom zo svojich titulov. V tomto smere bude Sony skúmať aj potenciál PS VR setu, ktorý by mohol byť v budúcnosti využitý na rôzne aplikácie a pomocou nich sa môže poukázať na dopad klimatických zmien.

Zobraziť celú galériu (0)
Steel Drake/Behance

Z konzoly PlayStation 4 sa doteraz predalo až 100 miliónov kusov a pokiaľ by podobný úspech zaznamenala aj nová generácia PS5, funkcia pre šetrenie energie v standby režime by mala výrazný vplyv na spotrebu energie všetkých budúcich konzol. Stále však ostane iba na hráčoch, či si túto možnosť zvolia, keďže bude dostupná ako voliteľná, informuje IGN. Už na zajtra Sony pripravuje prezentáciu State of Play, kde prezradí ďalšie detaily o svojich pripravovaných novinkách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom