Kryptomeny zažívajú po raketovom raste za posledné mesiace turbulentné obdobie, ktoré mnohým nepraje a ovplyvnilo ceny aj tých najväčších mincí na trhu, vrátane bitcoinu. Práve ten je považovaný za akési „digitálne zlato“, no v návale rastu jeho hodnoty sa opäť objavili aj nemalé prekážky.

Podľa slovenského experta zo spoločnosti Fumbi však čaká bitcoin skvelá budúcnosť a už do niekoľkých rokov sa jeho cena môže pohybovať na 400 000 až 500 000 eurách. O téme informoval vo svojom rozhovore portál Startitup.

Cena bitcoinu vyletí aj na pol milióna eur, tvrdí slovenský expert

Rast bitcoinu, ale i ďalších virtuálnych mien, sme mohli pozorovať už od jesene 2020, pričom veľký zlomový bod pre bitcoin nastal začiatkom tohto roka. To bolo podľa Juraja Forgácsa z Fumbi spôsobené nielen vplyvom ťažiarov a vývojárov, ale aj tzv. „hodlerov“ kryptomeny, ktorými sú neraz aj veľké a známe firmy.

NEPREHLIADNI
Vyhodené peniaze alebo skvelá investícia do budúcnosti. Ako obchodovať s kyptomenami a na čo si dať pozor? (+vyjadrenia odborníkov)

Medzi inými to bola napríklad Tesla, ktorá nakúpila bitcoin za 1,5 miliardy dolárov v januári, začala prijímať platby v BTC za svoje elektromobily, no neskôr tento krok stopla. Aj to malo dopad na ďalší vývoj ceny bitcoinu, ktorý po negatívnych správach v uplynulých týždňoch začal výrazne klesať.


Z pôvodne najvyššej dosiahnutej hodnoty 53 0783 eur sa dostal na aktuálnu predajnú cenu „len“ 30 377 eur. Práve vysoký rast a nové ATH (All Time High) pre bitcoin pred rokom predpovedal aj CEO Fumbi na Slovensku, ktorý na blogu špecifikoval cenu 50 000 eur. Tento odhad sa skutočne neskôr naplnil. Budúcnosť však prinesie ešte väčšie prekvapenia a ohromný rast ceny.

Juraj Forgács totiž predpokladá, že do 4 rokov môže bitcoin stáť neuveriteľných 400 000 eur až 500 000 eur za predpokladu, že bude fungovať doterajšia „mechanika“ kryptomeny. Predpovedať ďalší vývoj v aktuálnej situácii je však zložité, pretože nie je vôbec isté, že sa bude bitcoin správať podľa spomenutej „mechaniky“ rovnako ako doposiaľ.

Pred bitcoinom stojí mnoho prekážok

V čase poklesu ceny bitcoinu a ďalších kryptomien je to teda skutočne odvážna vyhliadka do budúcnosti, no až čas ukáže, či bude skutočne aj táto predpoveď slovenského experta naplnená. Do cesty sa totižto stavajú obmedzenia v mnohých krajinách, ktoré vyrukovali s vlastnými nástrojmi proti kryptomenám. Taký Irán zakázal ťažbu bitcoinov.

Podobne mali na bitcoin negatívny dopad aj nedávne správy z Číny, ktorá opäť po rokoch „strašila“ sprísnením pravidiel a zákazom finančným inštitútom a platobným spoločnostiam poskytovať služby súvisiace s transakciami s kryptomenami. Regulačné orgány tiež varovali investorov pred špekulatívnym obchodovaním s kryptomenami.

Mnohí bitcoin najnovšie odcudzujú aj kvôli jeho energetickej náročnosti pri ťažení. V skutočnosti to mal byť aj dôvod toho, prečo Tesla prestala akceptovať platby bitcoinom za svoje elektromobily. Podobný dôvod si našlo aj vnútorné Mongolsko, ktoré je veľkým bitcoinovým centrom, už v marci ohlásilo, že chce zakázať nové projekty ťažby kryptomien a zrušiť aj všetky takéto existujúce aktivity, aby znížilo spotrebu energie.

Po týchto správach o energetickej náročnosti ťažby BTC sa zmenila rétorika aj u Muska, ktorý informoval, že chce s ťažiarmi nájsť spôsob pre „ekologickejšie“ ťaženie bitcoinu. Skupina sa podľa všetkého dohodla na vytvorení Rady pre ťažbu bitcoinu, ktorej cieľom je podporiť transparentnosť spotreby energie u kryptomien a urýchliť iniciatívy udržateľnosti v tejto oblasti na celom svete. Viac informácií sme priniesli v samostatnom článku.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom