Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Trh s kryptomenami zažíva v posledných týždňoch obrovské turbulencie, ktoré odštartovali vyjadrenia Elona Muska ohľadom vysokej energetickej náročnosti ťažby bitcoinu a aktuálne pokračujú až u nových reštrikcií, ktoré na ťažbu digitálnych mien uvalila Čína.

CEO Tesly však najnovšie upustil do svojej „ofenzívnej“ stratégie voči bitcoinu, pričom včera večer na Twitteri uviedol, že cez víkend absolvoval stretnutie s poprednými ťažiarmi bitcoinu v USA, upozornil The Verge.

Veľkí hráči v USA vytvárajú Radu pre ťažbu bitcoinu, ich cieľom je udržateľnosť

Skupina sa podľa všetkého dohodla na vytvorení Rady pre ťažbu bitcoinu, ktorej cieľom je podporiť transparentnosť spotreby energie u kryptomien a urýchliť iniciatívy udržateľnosti v tejto oblasti na celom svete.

Michael Saylor, CEO spoločnosti MicroStrategy, ktorá sa na stretnutí podieľala, následne doplnil, že na stretnutí boli zástupcovia spoločností Argo Blockchain, Blockcap, Core Scientific, Galaxy Digital, Hive Blockchain Technologies, Hut 8 Mining, Marathon Digital Holdings a Riot Blockchain, pričom účasť priamo potvrdili už takmer všetci predstavitelia týchto spoločností.

Zatiaľ nie je jasné, ako presne bude stratégia udržateľnosti a transparentnosti pre ťažbu bitcoinu vyzerať, no v hre sú aj zmeny priamo v blockchaine či emisné opatrenia. Pripomeňme však, že takmer 70 % celkovej „produkcie“ bitcoinu stále pochádza z Číny, ktorá včera uvalila viaceré reštrikcie, ktoré zintenzívnili reguláciu ťažby s cieľom zníženia (aj) finančných rizík.

NEPREHLIADNI
Začiatok konca? Čína ako kryptomenová veľmoc spravila ďalší kritický krok voči ťažbe

Nie je žiadnym prekvapením, že cena najväčšej kryptomeny zaznamenala po Muskovom tweete nárast o takmer 5 % a dostala sa tesne pod hodnotu 40 000 USD, pričom aktuálne sa pohybuje okolo hranice 38 000 USD. Stále však ide o hodnoty, ktoré kryptomena dosahovala ešte vo februári, pričom od začiatku mája jej cena poklesla o viac ako 30 %.


Ročná spotreba energie pri ťažbe najväčšej kryptomeny dosahuje aktuálne podľa rôznych štúdií okolo 122 TWh, čo  síce ani zďaleka neprekoná bankové systémy, no výrazne prevyšuje spotrebu niektorých veľkých krajín a štítok „udržateľná“ si rozhodne nezaslúži.

Prečítaj si tiež
Panika založená na klamstve. Elon Musk zdecimoval kryptomeny vyjadrením, ktoré zavádza

Mnoho analytikov v poslednom čase z pohľadu energetickej náročnosti kritizuje aj algoritmus Proof of Work (PoW), ktorý slúži aj na overovanie transakcií v blockchaine bitcoinu. Problémom s udržateľnosťou bitcoinu a možným alternatívam na trhu sme sa koncom týždňa venovali aj v rozsiahlom článku, ktorý nájdeš tu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú