Nemusíš byť fanatikom do kryptomien, aby ti meno Satoshi Nakamoto niekoho nepripomínalo. Pseudonym osoby alebo skupiny, ktorá vytvorila protokol pre najväčšiu kryptomenu bitcoin, sa za posledných pár mesiacov zaradil medzi najbohatších ľudí na svete, upozornil Futurism.

Na e-mailovej konferencii v roku 2008 zverejnil Satoshi Nakamoto popis digitálnej meny bitcoin, pričom v roku 2009 vydal prvý softvér, ktorý odštartoval ságu celej siete a vďaka nemu vznikli aj prvé bitcoiny. S komunitou ostal do roku 2010, no pravú identitu človeka alebo skupiny ľudí, ktorí za týmto pseudonymom stoja, však zatiaľ nikto neodhalil.

Najznámejší bitcoinový miliardár, ktorého nik nepozná

Podľa nedávnej analýzy portálu Bitcoin.com má dnes Nakamoto na účte zhruba 1 milión bitcoinov (750-tisíc až 1,1 milióna), čo podľa aktuálnej ceny najväčšej kryptomeny činí majetok zhruba 54 miliárd dolárov. To ho podľa rebríčku Forbesu zaraďuje tesne pod 20. priečku nad Michaela Della, zakladateľa a CEO spoločnosti Dell.

Neprehliadni
Vyhodené peniaze alebo skvelá investícia do budúcnosti. Ako obchodovať s kyptomenami a na čo si dať pozor? (+vyjadrenia odborníkov)

Nakamoto sa však kvôli svojej neznámej identite do tohto rebríčka nezaraďuje, no s ohľadom na zmeny v cene bitcoinu v posledných mesiacoch by v ňom dlho neohrial asi žiadnu priečku. Len pred pár mesiacmi mali jeho bitcoiny totiž hodnotu na dosiahnutie „iba“ 159. miesta medzi najbohatšími ľuďmi na planéte.

Toto však samozrejme platí len v prípade, pokiaľ Nakamoto k svojim bitcoinom prístup naozaj má, pričom analýza neráta ani s jeho možným majetkom v ďalších vidliciach, teda modifikácií bitcoinu, ako bitcoin cash či bitcoin gold.

Je tiež nepravdepodobné, že identita pseudonymu Satoshi Nakamoto bude v blízkej budúcnosti odhalená. Špelukácie okolo rôznych kryptografov a informatikov sú vo svete už niekoľko rokov, no mnoho z nich spojitosť s pseudonymom priamo vyvrátilo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom