Popularita digitálnych mien dosahuje rekordné čísla každým týždňom a na trh hrnú tisícky nových investorov, ktorí do nich vrážajú peniaze. Kryptomeny samozrejme nie sú len akýmsi výstrelkom posledných mesiacov, no sú tu s nami už dlhé roky a obchodovať s nimi dnes môže už naozaj každý. Rozhodli sme sa preto zosumarizovať základy obchodovania s kryptomenami, ktoré by mal poznať každý začínajúci investor.

Začnime úplným základom – čo to vlastne tie kryptomeny sú. Kryptomena je druh virtuálnych peňazí, ktorá je zabezpečená kryptografiou, teda šifrovaním, ktoré jej zároveň poskytuje status decentralizovanej meny a znemožňuje jej falšovanie.

NEPREHLIADNI
Nie je to len drž a predaj. Obchodovanie s kryptomenami v SR treba zdaňovať – koľko musíš odvádzať? (veľký prehľad)

Základným rozdielom oproti klasickým fiat menám, alebo tzv. menám s núteným obehom, ako je dolár, či euro, je fakt, že kryptomeny nevydáva žiadny ústredný orgán ako centrálna banka a nie je preto jednoduché ich len tak „vytlačiť“.

Kryptomeny sa získavajú ťažením, ktoré je však v súčasnosti aj zdrojom rôznych problémov, ako napríklad vykupovanie grafických kariet ťažiarmi alebo veľká spotreba energie. Pri ťažbe kryptomien však zároveň dochádza aj ku kontrole a potvrdzovaní platobných transakcií v sieti danej digitálnej meny, a preto je kľúčovou súčasťou pre ich fungovanie.

Základom je vybrať si z dostupných brokerov

V oblasti obchodovania s kryptomenami existuje množstvo spôsobov, ako kupovať, predávať, vymieňať či „farmárčiť“ digitálne meny a tokeny, no my sa dnes pozrieme len na tú najjednoduchšiu možnosť, a teda nákup a neskorší predaj kryptomeny pri očakávanom náraste jej ceny.

Investovať do kryptomien takýmto spôsobom je dnes možné naozaj pre každého. Jediné, čo na to potrebuješ, je mať založený účet u vlastného brokera, teda sprostredkovateľa nákupu určitej kryptomeny. Tu prichádza do úvahy hneď niekoľko jednoduchých možností pre Slovákov, pričom s postupným vzostupom kryptomien ich pribúda stále viac.

Pri ich výbere z pohľadu možnosti výberu kryptomien, s ktorými môžeš obchodovať, sme sa orientovali najmä podľa prvej desiatky kryptomien na základe trhovej kapitalizácie podľa CoinMarketCap.

Porovnávali sme pri tom najdôležitejšie aspekty ako ponuka kryptomien, poplatky, možnosti vkladu a výberu a zároveň aj predpoklad, že kupca bude kryptomeny držať priamo u brokera a neprenesie si ich na vlastnú softvérovú či hardvérovú peňaženku.

Do úvahy samozrejme prichádza napríklad aj známa burza Binance s obrovskou ponukou kryptomien a nízkymi poplatkami, ktorú sme však do výberu nezaradili, pretože je určená skôr pre pokročilejších. Každý spomínaný broker má pochopiteľne svoje výhody a nevýhody a neexistuje jednotná alternatíva, ktorá by ponúkala tie najlepšie možnosti pre všetkých.

Najlepší čas nakúpiť?
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP