Popularita digitálnych mien dosahuje rekordné čísla každým týždňom a na trh hrnú tisícky nových investorov, ktorí do nich vrážajú peniaze. Kryptomeny samozrejme nie sú len akýmsi výstrelkom posledných mesiacov, no sú tu s nami už dlhé roky a obchodovať s nimi dnes môže už naozaj každý. Rozhodli sme sa preto zosumarizovať základy obchodovania s kryptomenami, ktoré by mal poznať každý začínajúci investor.

Začnime úplným základom – čo to vlastne tie kryptomeny sú. Kryptomena je druh virtuálnych peňazí, ktorá je zabezpečená kryptografiou, teda šifrovaním, ktoré jej zároveň poskytuje status decentralizovanej meny a znemožňuje jej falšovanie.

Základným rozdielom oproti klasickým fiat menám, alebo tzv. menám s núteným obehom, ako je dolár, či euro, je fakt, že kryptomeny nevydáva žiadny ústredný orgán ako centrálna banka a nie je preto jednoduché ich len tak „vytlačiť“.

Kryptomeny sa získavajú ťažením, ktoré je však v súčasnosti aj zdrojom rôznych problémov, ako napríklad vykupovanie grafických kariet ťažiarmi alebo veľká spotreba energie. Pri ťažbe kryptomien však zároveň dochádza aj ku kontrole a potvrdzovaní platobných transakcií v sieti danej digitálnej meny, a preto je kľúčovou súčasťou pre ich fungovanie.

Základom je vybrať si z dostupných brokerov

V oblasti obchodovania s kryptomenami existuje množstvo spôsobov, ako kupovať, predávať, vymieňať či „farmárčiť“ digitálne meny a tokeny, no my sa dnes pozrieme len na tú najjednoduchšiu možnosť, a teda nákup a neskorší predaj kryptomeny pri očakávanom náraste jej ceny.

Investovať do kryptomien takýmto spôsobom je dnes možné naozaj pre každého. Jediné, čo na to potrebuješ, je mať založený účet u vlastného brokera, teda sprostredkovateľa nákupu určitej kryptomeny. Tu prichádza do úvahy hneď niekoľko jednoduchých možností pre Slovákov, pričom s postupným vzostupom kryptomien ich pribúda stále viac.

Pri ich výbere z pohľadu možnosti výberu kryptomien, s ktorými môžeš obchodovať, sme sa orientovali najmä podľa prvej desiatky kryptomien na základe trhovej kapitalizácie podľa CoinMarketCap.

Porovnávali sme pri tom najdôležitejšie aspekty ako ponuka kryptomien, poplatky, možnosti vkladu a výberu a zároveň aj predpoklad, že kupca bude kryptomeny držať priamo u brokera a neprenesie si ich na vlastnú softvérovú či hardvérovú peňaženku.

Do úvahy samozrejme prichádza napríklad aj známa burza Binance s obrovskou ponukou kryptomien a nízkymi poplatkami, ktorú sme však do výberu nezaradili, pretože je určená skôr pre pokročilejších. Každý spomínaný broker má pochopiteľne svoje výhody a nevýhody a neexistuje jednotná alternatíva, ktorá by ponúkala tie najlepšie možnosti pre všetkých.

Najlepší čas nakúpiť? Práve teraz

Azda každý začínajúci investor sa najskôr pri nákupe akéhokoľvek aktíva vrátane kryptomien začne pozerať na ceny, grafy a doterajší vývoj, pričom sa bude snažiť zistiť, kedy daná kryptomena „padne“ čo mu vytvorí príležitosť nakúpiť za nižšiu cenu.

Takéto stratégie môžu fungovať u pokročilejších traderov, no v základe platí fakt, že časovať trh je v mnohých ohľadoch zbytočné, a pokiaľ veríš v budúci nárast ceny danej kryptomeny, čakať s nákupom môže vyústiť práve k premeškaniu danej príležitosti, ktorú si chcel ako investor využiť.

Toto však samozrejme platí, pokiaľ máš ďalší rast kryptomeny technicky alebo fundamentálne podložený. Na túto problematiku sme sa opýtali aj odborníkov zo spoločnosti Fumbi, ktorá sa zaoberá investovaním do kryptomien.

„Najdôležitejšie je uvedomiť si rozdiel medzi investovaním (dlhodobé držanie, HODL) do kryptomien a nákupom kryptomien za účelom ich bežného používania či už na platby alebo hoci aj na finančnú špekuláciu (dnes nakúpim a zajtra predám).“

„Investovanie významnej sumy je vážna vec a je potrebné si racionálne ujasniť, akú časť svojich prostriedkov chce investor do kryptomien vložiť. Následne je vhodnejšie dokupovať skôr pravidelne a pri poklesoch, než v čase prudkého rastu,“ uviedol vo vyjadrení pre redakciu FonTech.sk CEO Fumbi, Juraj Forgács.

Spolu s veľkým vzostupom kryptomien sa vo svete aj na Slovensku opäť rozbehol aj tzv. fenomén FOMO (fear of missing out), ktorý v tomto prípade láka investorov na kúpu danej kryptomeny iba kvôli tomu, že jej cena aktuálne astronomicky rastie a prekonáva rekordy každým dňom.

Zobraziť celú galériu (4)
Freepik (úprava redakcie)

Veľké množstvo takýchto investícií sa končí buď nákupom priamo „na vrchole“ a následným predajom v strate alebo stresujúcim čakaním na opätovný nárast ceny ktorý môže, no nemusí prísť.

„Rýchly rast hocijakej kryptomeny je silný impulz pre nákup. Rozhodne je však dôležité rozumieť projektu danej kryptomeny a dôvodu, pre ktorý rastie. Také dôvody sa dajú overiť z mnohých strán. Pokiaľ sa jedná o podozrivý projekt, samotný rast môže byť spôsobený trhovou manipuláciou, a je potrebné sa držať stranou.“

„V dnešnej dobe môžu virálne efekty takéto procesy mnohonásobne zosilňovať. Rozhodne je vhodnejšie investovať len do veľkých, overených kryptomien alebo formou indexového portfólia,“ doplňuje Forgács.

Ako jeden z najznámejších príkladov takéhoto podvodu môžeme uviesť kryptomenu BitConnect (BCC), ktorá bola hnacím motorom rozsiahlej ponziho schémy s rovnakým názvom.

BCC vznikol vo februári 2016 a v roku 2017 sa jeho cena zvýšila z menej než 0,5 USD na historické maximum na úrovni 471 USD v decembri toho roku, kedy sa s trhovou kapitalizáciou radil medzi 10 najväčších kryptomien. Po odhalení a prvých právnych problémoch však jeho tvorcovia BitConnect opustili a jeho hodnota spadla behom pár týždňov na minimum a v priebehu roka 2018 úplne zanikol.

Riziko je stále vysoké, investovať sa dá aj pasívne

Je však dôležité pripomenúť, že aj „ozajstné“ kryptomeny sa stále radia medzi jednu z najrizikovejších investícií, najmä kvôli ich vysokej volatilite, teda veľkými zmenami cien v krátkom čase.

Cenu bitcoinu, ako aj ostatných kryptomien, stanovuje ponuka a dopyt a aj tá najväčšia digitálna mena môže z noci na noc stúpnuť alebo klesnúť o naozaj veľké čiastky. Prvému nákupu akejkoľvek kryptomeny by teda mal predchádzať čas venovaný najmä štúdiu ich základov a faktorov, ktoré dokážu ovplyvniť ich cenu.

K dispozícii je preto aj možnosť investovať do kryptomien „pasívne“, a to prostredníctvom rôznych investičných platforiem alebo indexových fondov so zameraním na kryptomeny. Pri dlhodobom investovaní je tiež potrebné myslieť na úschovu kryptomien v softvérových či hardvérových peňaženkách.

„Samostatné investovanie je veľmi náročná vec a väčšina takto experimentujúcich investorov skončí v strate. Dôvod je ten, že odborne zdatné investovanie vyžaduje 100 % nasadenie a nedá sa robiť ako koníček. Výnimkou môžu byť veľmi jednoduché stratégie typu “kupujem a držím iba Bitcoin“.“

„Nákup však nie je jediná vec, o ktorú sa musíte starať. Ak si kupujete väčšie množstvo kryptomien, je dôležitá aj ich úschova. Nechcete mať predsa uložené kryptomeny na zariadení doma, ku ktorému ma cudzia osoba prístup. Na druhej strane, ak sa vám niečo stane, tak chcete aby sa mohla vaša rodina dostať k vášmu kryptomenovému majetku,“ tvrdí Forgács.

Obchodovanie s kryptomenami však pritiahlo aj veľa takých Slovákov, ktorí sa ním nechcú zaoberať dlhodobo, no vidia v ňom skôr vidinu vysokého a rýchleho zisku. Aj tu, rovnako ako pri dlhodobom obchodovaní, však treba myslieť na fakt, že tento príjem nie je oslobodený od daní a odvodov.

Neprehliadni
Nie je to len drž a predaj. Obchodovanie s kryptomenami v SR podlieha zdaňovaniu – koľko musíš odvádzať? (prehľad)

Dane pri obchodovaní s kryptomenami by si mal platiť vždy vtedy, keď kryptomenu predávaš alebo za ňu nakupuješ majetok či inú kryptomenu, pričom dosiahnuté príjmy tvorí tvoj zisk pri takomto obchode.

Okrem daňovej sadzby 19 % však podlieha tento príjem aj povinnému zdravotnému poisteniu vo výške 14 % a celkovo tak musíš na Slovensku z predaja kryptomeny podľa zákona zaplatiť minimálne 33 % na daniach a odvodoch. Zdaňovaniu sme sa venovali podrobnejšie v tomto článku.

Kryptomeny majú veľkú budúcnosť, treba však myslieť aj na reguláciu

Kryptomeny sa však dostali „do hľadáčika“ širokej verejnosti len pár rokov dozadu a aj podľa mnohých odborníkov je ich vývoj stále len na začiatku. Môžeme teda očakávať, že s postupným nárastom ich popularity a využiteľnosti prídu aj nové spôsoby regulácie.

Okrem tej však prichádza do úvahy aj postupná stabilizácia ich cien v budúcnosti, ktorá môže byť okrem iného aj dôsledkom investícií veľkých firiem a fondov, ktoré do kryptomien vkladajú nemalé finančné prostriedky.

„Myslím si, že kryptomeny sa postupom času stanú druhým pilierom finančného systému, ktorý bude vyvažovať a dopĺňať bankový systém stále viac. Vzostupy a pády tu samozrejme ešte nejaký čas budú, ale ich veľkosť sa bude zmenšovať a trh sa postupne upokojí.“

„V horizonte 5-10 rokov sa niektoré kryptomeny ako Bitcoin môžu dokonca vyprofilovať na konzervatívne, ospalé aktíva. Už teraz vidíme vstup veľkých spoločností a bánk do sveta kryptomien,“ dodáva Forgács.

Práve budúcnosť kryptomien je otázka, ktorú si aktuálne pokladá takmer každý pokročilý investor. Svoje miesto vo svete však určite majú a ako sa im bude dariť závisí najmä od záujmu investorov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom