Popularita digitálnych mien dosahuje rekordné čísla každým týždňom a na trh hrnú tisícky nových investorov, ktorí do nich vrážajú peniaze. Kryptomeny samozrejme nie sú len akýmsi výstrelkom posledných mesiacov, no sú tu s nami už dlhé roky a obchodovať s nimi dnes môže už naozaj každý. Rozhodli sme sa preto zosumarizovať základy obchodovania s kryptomenami, ktoré by mal poznať každý začínajúci investor.

Začnime úplným základom – čo to vlastne tie kryptomeny sú. Kryptomena je druh virtuálnych peňazí, ktorá je zabezpečená kryptografiou, teda šifrovaním, ktoré jej zároveň poskytuje status decentralizovanej meny a znemožňuje jej falšovanie.

NEPREHLIADNI
Nie je to len drž a predaj. Obchodovanie s kryptomenami v SR treba zdaňovať – koľko musíš odvádzať? (veľký prehľad)

Základným rozdielom oproti klasickým fiat menám, alebo tzv. menám s núteným obehom, ako je dolár, či euro, je fakt, že kryptomeny nevydáva žiadny ústredný orgán ako centrálna banka a nie je preto jednoduché ich len tak „vytlačiť“.

Kryptomeny sa získavajú ťažením, ktoré je však v súčasnosti aj zdrojom rôznych problémov, ako napríklad vykupovanie grafických kariet ťažiarmi alebo veľká spotreba energie. Pri ťažbe kryptomien však zároveň dochádza aj ku kontrole a potvrdzovaní platobných transakcií v sieti danej digitálnej meny, a preto je kľúčovou súčasťou pre ich fungovanie.

Základom je vybrať si z dostupných brokerov

V oblasti obchodovania s kryptomenami existuje množstvo spôsobov, ako kupovať, predávať, vymieňať či „farmárčiť“ digitálne meny a tokeny, no my sa dnes pozrieme len na tú najjednoduchšiu možnosť, a teda nákup a neskorší predaj kryptomeny pri očakávanom náraste jej ceny.

Investovať do kryptomien takýmto spôsobom je dnes možné naozaj pre každého. Jediné, čo na to potrebuješ, je mať založený účet u vlastného brokera, teda sprostredkovateľa nákupu určitej kryptomeny. Tu prichádza do úvahy hneď niekoľko jednoduchých možností pre Slovákov, pričom s postupným vzostupom kryptomien ich pribúda stále viac.

Pri ich výbere z pohľadu možnosti výberu kryptomien, s ktorými môžeš obchodovať, sme sa orientovali najmä podľa prvej desiatky kryptomien na základe trhovej kapitalizácie podľa CoinMarketCap.

Porovnávali sme pri tom najdôležitejšie aspekty ako ponuka kryptomien, poplatky, možnosti vkladu a výberu a zároveň aj predpoklad, že kupca bude kryptomeny držať priamo u brokera a neprenesie si ich na vlastnú softvérovú či hardvérovú peňaženku.

Do úvahy samozrejme prichádza napríklad aj známa burza Binance s obrovskou ponukou kryptomien a nízkymi poplatkami, ktorú sme však do výberu nezaradili, pretože je určená skôr pre pokročilejších. Každý spomínaný broker má pochopiteľne svoje výhody a nevýhody a neexistuje jednotná alternatíva, ktorá by ponúkala tie najlepšie možnosti pre všetkých.

Najlepší čas nakúpiť?
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú