Za posledné týždne sledujeme zaujímavý trend v technologickom svete spočívajúci v neustálom ovplyvňovaní trhu s kryptomenami Elonom Muskom. Jedna z najdôležitejších správ sa týkala spustenia možnosti nákupu elektromobilov Tesla za bitcoin.

Žiaľ, tento sen sa ešte ani poriadne nestihol uchytiť a už je zmarený. Ako informoval Musk na svojom Twitteri, spoločnosť aspoň dočasne prestane prijímať platby bitcoinom.

Na vine je priveľký dopad ťažby tejto kryptomeny na životné prostredie, čo je v rozpore s myšlienkou spoločnosti vyrábajúcej najúspešnejšie elektromobily.

Tesla v marci sľubovala, že bitcoiny nadobudnuté transakciami za automobily nemieni predávať za tradičné peniaze. Musk v novom príspevku rovnako prizvukuje, že Tesla aktuálne nehodlá predávať nazbierané bitcoiny, teda ani tie nadobudnuté v januári, ktoré spoločnosti stihli priniesť obrovský kapitál.

Ako naznačujeme vyššie, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o dočasné riešenie, keďže spoločnosť momentálne čaká, kým ťažba kryptomeny bude ekologicky udržateľnejšia. Ako náhradu zároveň hľadajú také kryptomeny, ktoré k svojim transakciám a ťaženiu budú využívať menej ako 1 % energie, aktuálne potrebné k prevádzke bitcoinu.

Screenshot/CoinDesk

Príspevok Muska bol zverejnený pred 8 hodinami, pričom sa hodnota odvtedy stihla prepadnúť z 57 000 dolárov na necelých 48 000. Aktuálna cena v čase písania článku sa opäť vyšplhala hore na niečo málo cez 51 000 dolárov. CNBC udáva, že bitcoin zaznamenal 5 % prepad už niekoľko minút po zverejnení spomínaného tweetu.

Bude nový platidlom dogecoin?

Otázkou ostáva, či Musk a jeho spoločnosť siahne po ktorejkoľvek menej etablovanej kryptomene len na základe jej energetickej udržateľnosti. Zároveň pripomíname článok spred niekoľkých dní, kedy SpaceX vyhlásil, že začína prijímať dogecoin.

Postoj Muska práve k tejto kryptomene je každému známy, pričom sa nedá vylúčiť ani situácia, že aj on sám ju chápe ako vtip. Ani vysoká fluktuácia hodnoty meny a celkovo chýbajúca dôvera v dogecoin ho neodradila, aby sa v utorok spýtal na Twitteri zaujímavú otázku.

V ankete sa dožadoval, či by ľudia chceli, aby Tesla začala prijímať dogecoin, kde až 78 % zúčastnených hlasovalo za kladnú možnosť. Nie je však úplne jasné, či myšlienky o environmentálnom dopade bitcoinu kolovali v Tesle už vtedy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú