Čína zakázala finančným inštitútom a platobným spoločnostiam poskytovať služby súvisiace s transakciami s kryptomenami. Regulačné orgány tiež varovali investorov pred špekulatívnym obchodovaním s kryptomenami.

Zákaz sa týka napríklad bánk a online platobných kanálov. Tieto firmy nesmú ponúkať klientom žiadnu službu zahŕňajúcu kryptomeny, ako sú registrácia, obchodovanie, zúčtovanie alebo platby, uviedli čínske regulačné orgány pre finančný trh v spoločnom vyhlásení.

„V poslednom čase sa ceny kryptomien prudko zvýšili a padli a špekulatívne obchodovanie s kryptomenami sa oživilo, čo vážne ohrozuje bezpečnosť majetku občanov a narušuje normálny ekonomický a finančný poriadok,“ uvádza sa vo vyhlásení regulačných úradov. Čína už zakázala kryptoburzy a prvotné emisie kryptomien (ICO), ale jednotlivcom nezakázala vlastniť kryptomeny.

Finančné inštitúty a firmy sprostredkujúce platby po novom nesmú ponúkať sporiace, úverové ani finančné produkty spojené s kryptomenami. Regulátori tiež podčiarkli riziká spojené s obchodovaním s kryptomenami, keď uviedli, že virtuálne meny „nie sú kryté reálnou hodnotou“, ich ceny sú ľahko manipulovateľné a že tieto obchodné kontrakty nie sú chránené čínskym právom.

Bitcoin v utorok padol o 5,1 % na 42 547 USD (34 811,81 eura). Najväčšia a najznámejšia kryptomena tak pokračuje v oslabovaní, ktoré minulý týždeň spustili vyjadrenia šéfa Tesly Elona Muska. Cena bitcoinu sa aktuálne pohybuje na najnižších úrovniach od začiatku februára. Ethereum v utorok stratilo vyše 7 %.

Virtuálne meny sa nesmú používať na trhu, keďže to nie sú reálne meny, uviedol predstaviteľ PBOC. Čínske finančné inštitúty a sprostredkovatelia platieb nesmú ponúkať služby spojené s kryptomenami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom