Finančná správa na svojom webe pred pár dňami informovala o povinnosti, ktorá sa bude týkať čoraz väčšieho počtu Slovákov. Majitelia fotovoltických panelov, ktorí majú elektráreň s inštalovaným výkonom nad 10 kW, majú povinnosť registrovať sa na colnom úrade.

Niektoré zákony sú na Slovensku bizarné, no na to sme si už zvykli. Rovnako bizarný je aj fakt, že ak máš na rodinnom dome fotovoltiku s inštalovaným výkonom nad 10 kW, stávaš sa v očiach štátu „elektroenergetickým podnikom“ a si povinný registrovať sa na colnom úrade.

Z toho plynú ďalšie povinnosti, ako napríklad platenie spotrebnej dane. Od tej sú našťastie oslobodené elektrárne, ktoré môžu preukázať, že elektrina bola vyrobená stopercentne z obnoviteľných zdrojov. Na preukázanie ale potrebuješ certifikát.

Byrokracia „level Slovensko“

Ak má súkromná osoba či podnikateľ na jednom odbernom mieste solárnu elektráreň s výkonom do 10 kW (vrátane), nemusí sa nikde registrovať.

„Hodnota 10 kW (vrátane) sa vzťahuje na jedno fotovoltické zariadenie. Ak má napríklad výrobca dve alebo viac prevádzok a na každej prevádzke má fotovoltické zariadenie s výkonom nižším ako 10 kW na zariadenie, tak registračnú povinnosť nemá. Výkon týchto zariadení sa pre účely správy spotrebnej dane z elektriny nespočítava, pretože každé zariadenie na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie sa posudzuje samostatne,“ informuje Finančná správa.

S vyšším výkonom, ktorý je dnes už bežný aj pri inštaláciách na rodinných domoch, táto povinnosť vzniká. V praxi by to znamenalo, že osoba, by mala platiť spotrebnú daň z vyrobenej elektriny. V prípade ekologickej elektriny ale môže byť od dane oslobodená, na to však potrebuje certifikát.

„Elektrina vyrobená fotovoltickým zariadením je oslobodená od spotrebnej dane z elektriny len v prípade, ak výrobca disponuje tzv. zárukou o pôvode elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Tento doklad vystavuje OKTE, a.s. (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou). Ak výrobca preukáže výrobu elektriny zárukou o pôvode elektriny z obnoviteľných zdrojov energie dodatočne, môže požiadať colný úrad o vrátenie už zaplatenej spotrebnej dane z elektriny,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Sadzba je našťastie nízka

Sadzba dane z elektriny pre rok 2023 je stanovená na 1,32 €/1 MWh. Bežná spotreba domácnosti, ktorá využíva elektrinu aj na vykurovanie a ohrev teplej vody, sa ročne pohybuje na úrovni okolo 8 MWh. Daňový poplatok za vyrobenú elektrinu preto nie je pre bežné domácnosti likvidačný a ide skôr o symbolickú čiastku, ktorá sa vo väčšine prípadov nedostane ani cez 20 €.

Na pravej strane obrázka sa nachádza muž pokladajúci fotovoltické panely, na ľavej strane sa nachádza tepelné čerpadlo.
Unsplash/Pixabay

Po nadobudnutí certifikátu o pôvode elektriny navyše môže domácnosť požiadať o vrátenie dane. Povinnosť je teda predovšetkým cielená na väčšie podniky, ktoré navyše nevyužívajú obnoviteľné zdroje, ale elektrinu si vyrábajú inak. V tomto prípade daň zostáva štátu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP