V čase šíriaceho sa koronavírusu je stále nedostatok zdravotníckych pomôcok a najmä ochranných rúšok, ktoré sú v mnohých prípadoch v lekárňach a ďalších zdrojoch vypredané. Ako skvelá alternatíva poslúžia aj bavlnené rúška, ktoré sú teraz na Slovensku ponúkané aj v prvom automate. Nový automat na ochranné rúška sa nachádza v Prievidzi, kde ich každý deň dopĺňajú dobrovoľníci. V meste môžu čoskoro pribudnúť ďalšie, informoval televízia TA3.

V boji proti novému ochoreniu COVID-19 podávajú pomocnú ruku aj mnohí dobrovoľníci, ktorí sa rozhodli ponúkať ochranné rúška. Ručne šité pomôcky teraz predávajú aj prostredníctvom prvého automatu na rúška v Prievidzi.

Aktualizované 1. apríla o 12:00: 

Nový automat na rúška pribudol aj v Bratislave v podchode na Trnavskom mýte. O novinke informoval Dr.Max v tlačovej správe. Tento pôvodne lekársky automat bol kvôli aktuálnej situácii prispôsobený na predaj rúšok. Záujemcovia si môžu rúška kúpiť za 2,90 €/ks. Automat je k dispozícii neustále a rúška sú pravidelne dopĺňané lekárnikmi. Kapacita automatu je 200 rúšok.

Dr.Max

Zakúpené rúška môžu ľudia po vypraní na odporúčanej teplote 60 °C nosiť opakovane. Rúška vyrába spoločnosť TATRASVIT z certifikovanej zdravotne vyhovujúcej netkanej textílie. Dr.Max zároveň zaradil tieto rúška do ponuky vo svojej internetovej lekárni. Rovnakým spôsobom by mala sieť lekární čoskoro upraviť aj takéto lekárske automaty v Dúbravke, Košiciach a Žiline.

Pôvodný článok:

Zobraziť celú galériu (4)
TASR - Radovan Stoklasa

Automat sa nachádza v mestskej časti Necpaly a každý deň je dopĺňaných 100 kusov rúšok. Obyvatelia mesta majú o takýto spôsob nákupu ochranných rúšok obrovský záujem. Automat je dopĺňaný aj dvakrát denne. Dobrovoľníčky šijú rúška z vlastných alebo zakúpených materiálov.

TASR - Radovan Stoklasa

Získané financie z predaja rúšok poputujú im a onedlho by mohli v Prievidzi kvôli veľkému záujmu pribudnúť ďalšie podobné automaty. Podľa vyjadrení miestneho podnikateľa Juraja Borka sa snažia kapacitu automatu zvýšiť a onedlho by mali pribudnúť aj dezinfekčné gély. Okrem toho ponúkajú ako alternatívu aj alpu, no ponuka prostriedkov sa môže meniť vzhľadom na dopyt zo strany ľudí.

Automaty spustili aj v Česku

Podobný koncept predaja ochranných rúšok pritom ešte skôr zaviedli aj v susednom Česku, kde sa prvý automat objavil v meste Vyškov a ďalší pribudol aj v mestskej časti Brna, v Řečkovicích. Cena jedného rúška je 1,80 €, pričom v Prievidzi na Slovensku sa jedno rúško predáva za 2 €. Aj v tomto prípade je výťažok z predaja rúšok venovaný krajčírkam, ktoré rúška šijú, a pokrýva potrebné náklady na výrobu.

Jeden zákazník si však môže v takomto českom automate kúpiť najviac 4 kusy rúšok, čím sa má zabezpečiť, aby boli dostupné pre všetkých záujemcov. V jednom automate je kapacita až na 1 500 rúšok. Aj v Česku je teda o ochranné rúška obrovský záujem, o čom svedčí tiež fakt, že sa prvý takýto automat vypredal už za jedinú hodinu od spustenia, informuje portál Novinky.cz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom