Elektrotechnici zo Slovenskej akadémie vied (SAV) pracujú na vývoji detektora, ktorý prinesie nové možnosti pre špeciálne skenery. V jednom skenovacom cykle by mali detegovať viacero energetických úrovní, čím sa zníži dávka röntgenového žiarenia na skenovaný objekt a urýchli proces diagnostiky v oblasti medicíny, informuje SAV.

V detektore hrá významnú rolu arzenit galitý (chemický vzorec GaAs), ktorý sa používa pri výrobe integrovaných obvodov vyvíjaných najmä v oblasti mikrovĺn, infračervených a polovodičových laserov či fotovoltaických článkov.

Systém využíva takzvaný režim počítania udalostí pomocou čipu Medipix. Riaditeľ Elektrotechnického ústavu SAV, Vladimír Cambel, uviedol, že pacientov s koronavírusom treba často posielať na rôzne vyšetrenia, ktoré pacienta zaťažujú vysokými dávkami röntgenového žiarenia, ako je RTG pľúc, CT či MRI vyšetrenie.

Navrhovaný systém je vďaka použitému GaAs senzoru citlivejší a užitočné informácie získava z každého jedného fotónu RTG žiariča, čím znižuje dávky na pacienta viac ako 10-násobne. Zároveň sa získa viacero informácií o napadnutom tkanive, a teda jedným skenom sa dá získať obraz, ktorý kombinuje informácie z MRI, CT aj RTG zároveň.

Cambel dodal, že dlhodobý cieľ v medicíne je prísť k pacientovi a jedným skenom s veľmi nízkou röntgenovou dávkou mu spraviť naraz RTG, CT aj MRI. Podľa elektrotechnikov sa dá systém pripraviť aj v mobilnej forme, čím by bol tento cieľ konečne dosiahnuteľný.

Prečítaj si tiež
SAV finančne podporí projekty vedcov pôsobiacich v zahraničí. Dostanú plat aj pracovnú zmluvu

Týmto projektom by SAV chcel naštartovať dlhodobú strategickú výskumnú spoluprácu novej generácie detekčných a zobrazovacích technológií, čím by prispieval k zvyšovaniu bezpečnosti obyvateľstva a zefektívnenil tak diagnostické procesy v medicíne.

Financovanie sa však ešte stále nezačalo, hoci žiadosť o eurofondy v rámci Dlhodobého strategického výskumu bola podaná pred dvomi rokmi a už rok a pol majú k dispozícii aj zahraničné posudky.

V prípade financovania budú elektrotechnici pracovať na projekte spolu s Ústavom merania SAV, Fyzikálnym ústavom SAV, Ústavom informatiky SAV, Centrom pre využitie pokročilých materiálov SAV, Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety, EVPÚ, a. s. (Elektrotechnický výskumný a projektový ústav) a s firmou GX Solutions.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom