Krokovacie dungeony sú v dnešnej dobe na hernom trhu akýmsi raritným jednorožcom, a to dvojnásobne ak sa bavíme o tých kvalitných. Nové pokračovanie dvojročného RPG Vaporum s podtitulom Lockdown bude podľa všetkého pokračovať v kvalitatívnych šľapajach svojho predchodcu.

Žáner dungeon crawler si svoje obdobie na výslní odbil na prelome 80. a 90. rokoch s hrami ako Eye of the Beholder, Dungeon Master či legendárnou sériou Might & Magic. Tieto RPGčka sa vyznačovali pohybom po takzvanej štvorčekovanej mape, väčšinou zasadenej do katakomb a jaskýň pripomínajúcich labyrint, od čoho si fanúšikovia odvodili aj názov subžánru. Samozrejme, v tej dobe tieto, dnes už archaicky pôsobiace mechaniky mali zárodok v obmedzenosti herného železa.

Veľkolepý návrat krokovacích RPG si mohol však zaznamenať v roku 2012, kedy odvážne štúdio Almost Human prinieslo modernejší kabát pre, v podstate mŕtvy žáner, so svojim Legend of Grimrock. Vďaka tejto hre začali o tento žáner javiť záujem aj ostatné herné štúdia a s podobnými hrami sa v tej dobe roztrhlo vrece. Následkom tohto neo-dungeon crawlingu je aj v tomto článku spomínané pokračovanie Vaporum.

Pokračovanie bude väčšie a prístupnejšie

Hra v roku svojho vzniku zožala obrovské úspechy, s hodnoteniami šplhajúcimi sa k tým najvyšším číslovkám. Kritici vyzdvihovali steam punkové zasadenie, ktoré povedzme si na rovinu, nie je pre tento žáner hier zvykom. Atmosférická hudba a kvalitná grafika iba potvrdili kvality Slovákov z Fatbot Games, no a tí si začiatkom roka pre nás pripravujú pokračovanie.

Nenechaj si ujsť
Toto je TOP 10 hier, ktoré čaká v najbližšej dobe veľkolepé oživenie do novej podoby

Sľubujú ešte väčšiu výzvu, obrovskú kopu noviniek v oblastí predmetov a zbraní a ešte pohodlnejšie herné mechaniky pre zvýšenie herného zážitku. Vaporum: Lockdown je naplánované na začiatok budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom