Boli hry kedysi lepšie? Vo všeobecnosti, ak sa na to pozrieš s triezvym rozumom, musí ti dôjsť, že to asi tak nebude. Obťažnosť mali nevyváženú, hrateľnosť nezostarla najlepšie a v mnohých prípadoch, a to česť výnimkám, sa na tieto hry, bez menšieho pozdvihnutia kútika oka, nedá pozerať. Preto aj my holdujeme súčasným remasterom a remakeom, ktoré nás prijateľne dokážu preniesť o niekoľko generácií konzol dozadu. Toto je TOP 10 prerábok, ktorých sa dočkáme v najbližšej dobe.

10 – Trials of Mana – 24. apríl 2020

Klasické japonské RPG, zo 16-bitovej éry, ktoré sa niekedy začiatkom roku 2020 dočká svojej prerábky do modernejšieho kabáta. Hra Trials of Mana sa už v roku 1995, kedy pôvodne vznikla, vyznačovala originálnejším prístupom k JRPG žánru, a to najmä vytlačením z výkonu SNESka, čo sa dalo. Hra tak dokázala konkurovať velikánom žánru tej doby ako Chrono Trigger alebo Final Fantasy VI a tu si povedzme na rovinu, pri pohľade na tieto dve obrovské legendy to Trials of Mana nemala ľahké.

9 – Warcraft III reforged – koniec 2019/začiatok 2020

,,Zase práce?“ Vedľa prvej Mafie je tretí Warcraft od Blizzardu asi najlepšie do češtiny preložená hra. Okrem kultových hlášok si hru najmä pamätáš kvôli jej novodobým prístupom k stratégiám, na pomery žánru vymakaným príbehom a štylisticky skvele podchytenej grafike. Niet teda pochýb, že očakávaný remaster, prinášajúci 4K rozlíšenie a menšie príbehové zásahy prilepí skalných fanúšikov k stoličkám na poriadne dlhú dobu. Presný dátum vydania známy nie je, ale pevne dúfame, že sa oficiálneho oznámenia dočkáme už na novembrovom Blizzcone.

8 – System Shock Remake – modlíme sa za 2020

Moderný kabát dostane aj System Shock z roku 1994. Hra v tej dobe sa v mnohých periodikách opisovala ako nadčasová, predstavujúca nový žáner a extrémne komplexná, čo je vo veľkej miere pravda. Prvý System Shock stanovil základy žánru, ktoré v ďalších rokoch prebrali hry ako Deus Ex (akčnejší prístup k RPG žánru, schopnosť riešiť situácie viacerými spôsobmi) alebo Bioshock (čerpanie podstaty príbehu z herného sveta, hutná atmosféra). Štatút legendy upevňuje aj na tú dobu vynikajúca zápletka, postavená na boji proti hororovej umelej inteligencii Shodan.

7 – XIII remake – niekedy v 2020

Rok 2003 priniesol na vtedajšie aktuálne konzoly akciu z prvej osoby, podľa rovnomennej komiksovej predlohy s názvom XIII. Akcia postavená na premise agenta so stratou pamäti si svoju popularitu získala najmä cel-shadovým spracovaním, ktoré odlišovalo túto FPS od konkurencie. Sme zvedaví, ako sa štúdio PlayMagic popasuje so samotnou hrateľnosťou, keďže tá na začiatku tisícročia trpela na úkor štýlovej grafiky.

6 – Yakuza 4 & Yakuza 5 Remastered – október, respektíve február 2020

Šieste miesto okupujú hneď dva vynikajúce diely dlhotrvajúcej japonskej série Yakuza. Herná séria, ktorej počiatky siahajú do čias PS2, presunie svoje ,,péestrojkové“ tituly na PS4. Mestská akcia plná šialených súbojov telo na telo, vynikajúceho príbehu a enormnej kopy minihier, zasadená do sveta japonskej mafie, príde s remasterovaným štvrtým dielom už 29. októbra. Pokračovanie, nadväzujúce príbehom, bude nasledovať 11. februára 2020.

5 – Neverwinter Nights: Enhanced Edition – 3. december 2019

Vianoce, a pravdepodobne aj Veľkú Noc, presedíme pri tejto modernizácii nástupcu legendárnych izometrických RPG Baldur´s Gate. Neverwinter Nights pôvodne vyšlo v roku 2002 pre počítače a do sveta Forgotten Realms prinieslo 3D grafiku, pružnejší a nového storočia hodný prístup k RPG. Hra si v tej dobe odnášala poväčšine sedmičky, a to najmä kvôli prílišnému nakloneniu multiplayerovej časti, čo sa odrážalo aj na hre jedného hráča. Ak vám nesedí štýl Neverwinter Nights, na konzoly príde aj 5 ďalších, klasických hier od Bioware vrátane Baldur´s Gate.

4 – MediEvil Remake – 25. október 2019

PS1 je konzola plná odvážnych, žánrovo odlišných hier, ktoré v 90. rokoch podmienili vznik mnohých videoherných ikon tej doby. V 1998 navštívila konzolu akčná adventúra s chodiacou kostrou Sira Daniela s názvom MediEvil a svojím komicky vykresleným stredovekom si získala dostatočne širokú základňu fanúšikov, podnecujúcich vznik druhého dielu o dva roky neskôr. Tohtoročný remake môžeš očakávať v kvalitách nedávneho Crash Team Racing trilógie so Spyrom.

3 – Disney Classic Games: Aladdin and The Lion King – 29. október 2019

O niekoľko dní po vydaní MediEvil sa tvoja konzola dočká aj dvoch nostalgických klasík, tento raz z čias 16-bitu. Dvojica Aladdin a The Lion King je niečo, na čom nejeden z nás vyrastal a na čo doteraz spomína. 2D skákačka, pretvorená do ešte krajšieho vizuálu s klasickou atmosférou starých Disney animákov. My len dúfam, aby sa z prerábok nevytratila pôvodná, miestami nekompromisná náročnosť.

2 – Diablo 2 remaster – ani srnka netuší

Chýry a fámy o remasteri tohto klenotu z roku 2000 putujú internetovými kanálmi už niekoľko piatkov. Miernu dôležitosť sme však aj my začali prikladať tomuto zjavu v uplynulých dňoch, kedy vynikli na povrch otázky ohľadom tohtoročného Blizzconu. Či aj ty budeš v 4K kabáte zabíjať Blood Raven v prvom akte, sa dozvieš hádam už začiatkom novembra.

1 – Final Fantasy 7 Remake – 3. marec 2020

Remake siedmeho Final Fantasy nie je najočakávanejšou hrou len na tomto zozname. Ide o klenot, splnený sen a niekoľko rokov žiadúcu mantru fanúšikov japonských RPG na celom svete. Svedčia o tom aj reakcie pri prvom uvedení traileru v roku 2015, ktoré ukazujú, o akú legendu z čias PS1 vážne ide. Hra prvotne vydaná v roku 1997 už vtedy atakovala predajné čísla prvotín na zozname, spôsobila nielen videoherný, ale aj popkultúrny ošiaľ a priniesla značku Final Fantasy do sveta mimo domovské Japonsko.

Nenechaj si ujsť
Blizzard chystá herné hody. Diablo 4 je len zlomok z úžasných nových hier

To, či hry boli kedysi lepšie je len tvoj úsudok podmienený obrovskou dávku nostalgie. Aby sme si všetci dokázali aj v dnešnej dobe zahrať staršie tituly a nenadávať na vtedajšiu technologickú nedokonalosť, autori pre nás vytvárajú prerábky ich klenotov v rôznej forme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú