Letná dovolenková sezóna sa nám síce pomaly končí, no tú začína striedať sezóna zimná. Čoraz viac Slovákov sa vydáva na svoje „prázdniny“ elektromobilom.

Nájsť ubytovanie aj s nabíjačkou je ale častokrát zbytočne komplikované. Pritom by stačila iba malá aktivita zo strany hotelov.

Nedávno sme ti priniesli článok, v ktorom sme informovali o rozšírení filtra ubytovaní na portáloch Booking a Airbnb. Po novom tieto dva globálne vyhľadávače ubytovania ponúkajú možnosť nájsť si hotel či chatu s dostupnosťou nabíjania elektromobilu.

Bolo len otázkou času, kedy niečo podobné vyhľadávače zavedú do svojej ponuky. Elektromobilov je čoraz viac a majiteľ elektrického auta dá pochopiteľne prednosť takému hotelu, kde si svoje auto môže počas noci nabiť.

Michal Varga/FonTech

Ako sú na tom slovenské hotely a ďalšie typy ubytovaní? Otvorene môžeme povedať, že v informovanosti o možnosti nabíjania elektrického auta katastrofálne.

Nabíjačky majú, no nikto o nich nevie

Slovenské hotely a aj prevádzkovatelia iných typov ubytovaní, teda privátov a rôznych chát, pomaly začínajú myslieť aj na majiteľov elektromobilov a do svojich ubytovaní inštalujú nabíjacie wallboxy.

Častokrát o nich ale zákazníci pri rezervovaní ubytovania nevedia, nemajú totiž odkiaľ. Aj keď Booking ponúka možnosť vyhľadať hotely na základe možnosti nabíjania, samotné hotely jednoducho na rezervačnom webe túto informáciu nemajú označenú ako dostupnú, preto ich portál pri zvolenom filtri zákazníkovi neukáže.

Michal Varga/FonTech

Z vlastnej skúsenosti pritom vieme, že na Slovensku existuje hromada hotelov, ktoré majú vytvorený profil na webe Booking a majú tiež nabíjačku pre elektromobily, no na webe jednoducho túto informáciu nezdieľajú.

Spomenúť môžeme napríklad Hotel Sitno vo Vyhniach, ktorý má na svojom parkovisku nabíjačku, no na Booking.com o tom neinformuje. Ešte väčším extrémom je napríklad taký Hotel Zlatý Býk v Rimavskej Sobote, kde sa dokonca na parkovisku pred ním nachádza rýchlonabíjačka s výkonom 60 kW, no tento hotel o tom na rezervačných portáloch takisto neinformuje.

Paradox dneška. Jediný hotel na Slovensku s rýchlonabíjačkou o ktorom takmer nikto nevie. Čo myslíte, ak Euroturista…

Posted by Zelenšie Slovensko v Horeca on Tuesday, September 21, 2021

Majiteľ elektromobilu sa tak musí informovať buď telefonicky, mailom, alebo jednoducho  dúfať, že niekde v okolí hotela bude mať možnosť svoje auto nabíjať.

Stačí pritom tak málo

Čisto informatívne sme si dali na webe Booking vyhľadať ubytovanie v rámci celého Slovenska na dátum od 21. októbra do 22. októbra, kedy má väčšina hotelov a privátov voľnú izbu.

Z 2 735 možností na ubytovanie ponúka podľa rezervačného portálu nabíjačku na elektromobil iba 155 ubytovaní, čo je žalostne málo. Toto číslo ale nie je také nízke preto, že by hotely a priváty nabíjačky nemali, jednoducho to vo svojich profiloch nemajú vyplnené.

Michal Varga/FonTech

Pritom stačí z ich strany naozaj tak málo a to aktualizovať profil na rezervačných stránkach, ktoré už ponúkajú filtre na vyhľadávanie ubytovaní s nabíjačkami pre elektromobily.

Treba sa spoliehať na externé zdroje

Zákazník, ktorý hľadá ubytovanie s možnosťou nabíjania, sa preto musí stále spoliehať na externé zdroje, inak môže prísť o naozaj pekné hotely a priváty aj s nabíjačkou.

Medzi takéto zdroje môžeme zahrnúť napríklad aplikáciu PlugShare, ktorú sme dokonca zaradili medzi najlepšie aplikácie pre majiteľov elektrických áut. V tejto aplikácii sa nám podarilo nájsť niekoľko hotelov, ktoré na Bookingu o možnosti nabíjania neinformujú, no v aplikácii je ich nabíjačka označená.

Ďalším zaujímavým zdrojom o dostupnosti nabíjačiek v turistických oblastiach môže byť facebooková stránka Zelenšie Slovensko v Horeca, ktorá monitoruje infraštruktúru staníc predovšetkým v okolí hotelov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú