Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vlastniť elektromobil je v už dnešnej dobe naozaj jednoduché. Aj my sme sa o tom dokonca niekoľkokrát presvedčili, či už pri našej ceste okolo Slovenska, alebo pri týždňových testoch. Používanie elektromobilu ale môže byť ešte jednoduchšie, stačia ti na to tie správne aplikácie do smartfónu.

S rozmachom elektromobility začali v obchodoch s aplikáciami pribúdať aj aplikácie, ktoré dokážu byť nápomocné práve majiteľom elektromobilov. Teraz ti predstavíme tie najlepšie.

1. PlugShare

Aplikácia PlugShare je právoplatne číslo jeden spomedzi všetkých elektromobilistických aplikácií. Jej najväčšia sila spočíva v tom, že ju používajú elektromobilisti po celom svete, vďaka čomu sa v nej nachádza drvivá väčšina nabíjacích staníc.

V aplikácii nájdeš pokročilý filter, ktorý ti umožní nájsť iba nabíjačky podľa typu konektora, ďalej si môžeš vyfiltrovať stanice, ktoré ponúkajú nabíjanie zdarma, alebo si môžeš zobraziť tie, ktoré sú aktuálne ešte iba vo výstavbe.

FonTech/Screenshot

Aplikácia má okolo seba bohatú komunitu používateľov, ktorí môžu jednotlivé nabíjačky hodnotiť, pripadne hlásiť ich komplikácie. PlugShare taktiež zobrazuje aj ceny za nabíjanie, ak je potrebná registrácia účtu u daného poskytovateľa, nájdeš v nej aj túto informáciu.

Ďalšou silnou stránkou PlugShare je možnosť vytvoriť si profil, pridať si svoj vlastný elektromobil a zadefinovať si jeho dojazd na jedno nabitie. Následne si môžeš cez aplikáciu naplánovať trasu, napríklad aj do chorvátskeho Splitu.

FonTech/Screenshot

Aplikácia následne po ceste zobrazí najoptimálnejšie miesta na nabíjaniec a ty sa tak nemusíš trápiť s vlastnoručným vyhľadávaním a prepočítavaním dojazdu na svojej trase.

PlugShare je dostupná pre Android a iOS úplne zdarma, navyše disponuje aj webovou verziou, no s mobilnou appkou ju budeš mať vždy po ruke.

2. A Better Routeplanner

Keď už sme spomenuli možnosti plánovania trasy, na trhu zrejme niet lepšej aplikácie než A Better Routeplanner. Princíp tejto aplikácie je veľmi jednoduchý, no dáta, ktoré poskytne, sú na nezaplatenie.

Do aplikácie si jednoducho zadáš bod A a bod B, prípadne ďalšie medzizastávky, ktoré chceš na svojej trase absolvovať. Následne si vyberieš elektromobil, s ktorým sa chceš na cestu vydať, zadáš jeho detailnejšie parametre ako veľkosť batérie alebo prítomnosť tepelného čerpadla.

FonTech/Screenshot

Aplikácia sama vyberie ideálnu trasu spolu s miestami na nabíjanie. Okrem toho poskytne informácie, na koľko percent by sa mal mať auto nabité predtým než vyrazíš, koľko budú trvať jednotlivé nabíjania a na koľko percent by si mal auto na každej stanici nabiť.

Dopredu si môžeš pozrieť aj to, aká je predpokladaná rezerva, s ktorou na stanicu prídeš, respektíve koľko kWh energie pri každom nabíjaní dodáš do batérie. Pridanou hodnotou je zobrazenie reštaurácií, kaviarní alebo obchodov v blízkosti nabíjacej stanice. Ty si tak môžeš dopredu pozrieť možnosti, kde sa dá naobedovať, dať si kávu či si niečo kúpiť. Cez aplikáciu je samozrejme možné spustiť aj navigovanie.

FonTech/Screenshot

Aj A Better Routeplanner je zdarma a je dostupná pre Android, iOS a aj ako webová aplikácia. Platená verzia však prináša pokročilejšie možnosti, ako napríklad zobrazenie cez Apple CarPlay a Android Auto.

3. GreenWay

Drvivú väčšinu času jazdia Slováci vlastniaci elektromobil po našej krajine. Preto je dobré mať v smartfóne nainštalované aplikácie lokálnych poskytovateľov verejných rýchlonabíjačiek.

Aplikácia GreenWay prináša majiteľovi elektromobilu niekoľko benefitov. Tým prvým je, že so sebou už viac nemusí nosiť nabíjaciu kartu, nabíjanie vie spustiť priamo z mobilnej aplikácie. Okrem toho si môže cez aplikáciu vyhľadať ľubovoľnú nabíjačku GreenWay, pozrieť si jej aktuálnu obsadenosť či zobraziť nabíjačky poskytovateľa v najbližšom okolí.

FonTech/Screenshot

S mobilnou aplikáciou má majiteľ vždy po ruke kompletný prehľad svojich nabíjaní s detailnými informáciami o čase, nabíjacom výkone a samozrejme aj cene nabíjania. Skrz aplikáciu si vie tiež zmeniť balík ponúkaných služieb.

Aplikácia GreenWay je dostupná pre obe mobilné platformy, teda iOS aj Android. Dostupná je aj webová verzia, avšak s čiastočne limitovanými funkciami.

4. ZSE Drive

Aplikácia od ZSE Drive poskytuje v podstate to isté, čo appka konkurenčného GreenWay. Nakoľko sú však títo dvaja poskytovatelia na Slovensku najrozšírenejší, rozhodne odporúčame využívať služby oboch z nich. V takomto prípade sa ti už nemôže stať, že by si na cestách po Slovensku nemal kde elektromobil nabiť.

FonTech/Screenshot

V aplikácii ZSE Drive teda takisto nájdeš prehľad okolitých nabíjačiek, môžeš si pozrieť ich obsadenosť, ceny nabíjania a taktiež tu máš prehľad ukončených nabíjaní spolu s cenami, časmi a dodanou energiou. Nechýba možnosť autorizovať nabíjanie cez smartfón. Odpadá ti tak povinnosť nosiť so sebou ďalšiu nabíjaciu kartu.

Aj appka ZSE Drive je dostupná pre Android a iOS a aj v tomto prípade sa môžeš do svojho účtu prihlásiť cez webovú aplikáciu.

5. Mapy Google

Bolo by veľkým prekvapením, ak by taký velikán ako Google v tomto smere zaostával a neimplementoval funkcie pre majiteľov elektromobilov do najpopulárnejšej navigačnej aplikácie na svete.

Mapy Google síce neponúkajú žiadne pokročilé funkcie, ako napríklad plánovanie trasy elektromobilom, no na základné a rýchle vyhľadanie nabíjacej stanice v okolí táto aplikácia bohato stačí. Nabíjačky vieš vyhľadávať niekoľkými spôsobmi, no my odporúčame ich vyhľadávanie cez filter kategórií. Ten sa nachádza v aplikácii pod vyhľadávacím riadkom.

FonTech/Screenshot

Odporúčané položky stačí posunúť smerom doľava, kliknúť na položku „Viac“ a zísť trocha nižšie na kategóriu „Služby“. Tu už sa nachádza možnosť zobraziť nabíjacie stanice a po kliknutí na ňu sa objaví zoznam všetkých staníc v okolí.

Pár kliknutiami tak môžeš spustiť navigáciu k najbližšej nabíjačke. Pri niektorých staniciach sa dokonca nachádzajú aj informácie o výkone, či dokonca aktuálna obsadenosť.

Bonus: Nabky.com

Za mapu nabíjacích staníc Nabky.com stoja slovenskí nadšenci elektromobility z TeslaClub.sk. Jedná sa o lokálnu mapu určenú predovšetkým pre Slovensko, no na tomto webe zaručene nájdeš všetky dostupné nabíjacie stanice.

Okrem staníc od veľkých poskytovateľov sa tu nachádzajú aj mestské či obecné nabíjacie stanice, nabíjacie stanice rôznych firiem či stanice pred obchodnými domami a hotelmi, na ktorých je samozrejme možné nabíjanie.

FonTech/Screenshot

Ku každej stanici sú vypísané detailné špecifikácie ako výkon, cena, či podmienky nabíjania. Na mape sú nabíjačky farebne rozdelené podľa výkonu, vďaka čomu sa na nej dá lepšie orientovať. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že skrz tento web sa nám podarilo nájsť nabíjacie stanice v našom okolí, ktoré síce dobre poznáme, no absolútne sme o týchto nabíjačkách netušili.

Nabky zatiaľ nemajú mobilnú aplikáciu, dostupné sú len na vyššie uvedenej webovej adrese. Pomocou tejto stránky ale rozhodne nájdeš aj tie nabíjačky, ktoré sa ti nepodarí vypátrať ani cez populárny PlugShare.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú