Na Slovenskom Facebooku sa šíri ďalšia bizarná petícia, ktorá tentoraz pojednáva o zrušení Facebooku. Dôvodom je údajne porušovanie európskych predpisov zo strany spoločnosti Meta, ako je napríklad „sloboda slova“ či „presadzovanie nátlakom liberálny extrémizmus“ (oxymoron si autor nevšimol).

Veľa ľudí nepresvedčila

Šialenú petíciu zdieľala na svojej facebookovej stránke Polícia SR, ktorá logiku jej podporovateľov vystihla v príspevku s niekoľkými bodmi. Petícia je v tomto prípade satiricky zdôvodňovaná rôznymi konšpiračnými argumentmi a zatiaľ má, našťastie, len 61 podpisov.

Väčšina používateľov interagujúcich s príspevkom si uvedomila, že ide o absolútny nezmysel a nielen že nemôže byť Facebook na základe takejto petície zakázaný, ale každý si ho môže zrušiť sám. Každému je totiž v nastaveniach sprístupnená možnosť zrušenia účtu, pričom sa jedná o to najjednoduchšie riešenie.

Šírenie takejto petície na sociálnej sieti, na ktorej má zároveň dotyčný skupina ľudí najväčší dosah, nedáva akýkoľvek zmysel. Petíciu pôvodne zdieľala stránka Reštart SR, za ktorou stojí Marek Šoun. Prostredníctvom nej zdieľa aj výroky Ľuboša Blahu a množstvo iných, prinajmenšom pochybných teórií.

Nejedná sa navyše o prvú podobnú petíciu – len nedávno sa na Slovensku objavila aj petícia proti 5G sieťam, ktorá dopadla podobne a takisto sa zakladala na dezinformáciách a konšpiračných teóriách.

Vplyv Blahu

Tieto dôvody je okrem iného možné preložiť do slovenského jazyka aj ako „zablokovali nám Blahu“. Ľuboš Blaha, poslanec NRSR za stranu SMER-SD sa svojimi výrokmi dostal až ku kompletnému zrušeniu jeho stránky na Facebooku, čo je podľa podporovateľov porušenie slobody slova zo strany sociálnej siete.

FOTO TASR - Jakub Kotian

Paradoxne však Ľuboš Blaha blokoval takmer všetkých, ktorí mali na jeho adresu konštruktívnu kritiku v komentároch pod jeho príspevkami. Svojimi príspevkami a výrokmi však sám opakovane porušoval pravidlá, ktoré sa pri registrácii zaviazal dodržiavať – vymazanie jeho stránky tak žiadne smernice neporušuje.

Je pravdepodobné, že si skôr či neskôr vyslúži zablokovanie aj stránka Reštart SR, zatiaľ ale nie je príliš známa. Prečo chcú podporovatelia Ľuboša Blahu zrušiť Facebook, kým samotný Blaha bojuje o vrátenie svojej stránky, zatiaľ známe nie je a zrejme sa to svet ani nikdy nedozvie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP