Najväčšia sociálna sieť sveta je na Slovensku dlhší čas stredobodom pozornosti pre podvodné súťaže, ponuky a teraz aj videá. Slovenská bezpečnostná firma, ESET, upozorňuje na šírenie podvodných videí, ktoré majú za úlohu získať od používateľov Facebooku prihlasovací email a heslo.

Na Slovensku sme sa doteraz streli s mnohými podvodníkmi, ktorí pre oklamanie ľudí využívajú práve túto populárnu sociálnu sieť. Najznámejšími spôsobomi podvodov sa stali rôzne súťaže o hodnotné ceny, ponuky zaručených zápasov a ďalšie finty, ktorými sa podvodníci snažili od ľudí získať osobné údaje, fotografie či peniaze. Tentokrát však ESET narazil na videá, ktorými sa chce útočník dostať k prihlasovacím údajom obete.

Facebookom opäť kolujú ďalšie podvody

Podvodníci teraz stavili na ľudskú zvedavosť, vďaka ktorej sa mnohí ľudia nechajú oklamať falošnou stránkou Facebooku. ESET zachytil prípad, kedy falošný profil zdieľal na tejto sieti informáciu s odkazom v komentári, ktorý zvedavých ľudí presmeruje na prihlasovaciu stránku Facebooku.

Ide však o podvod, pri ktorom sa má používateľ prihlásiť, no tým tak predá svoj email a heslo útočníkovi, ktorý sa môže dostať do jeho profilu, získať prístup ku konverzáciám, fotografiám a ďalším informáciám.

Nenechaj si ujsť
Spoluzakladateľ Apple varuje verejnosť. Čím skôr by sme mali odísť z Facebooku a sociálnych sietí

„Útočník v tomto prípade zneužíva ľudskú zvedavosť, pri ktorej obeť prestáva racionálne uvažovať. Niektoré útoky cez sociálne médiá sú už v tak dobrej slovenčine, že im ľudia jednoducho naletia,“ vysvetľuje Lukáš Štefanko, výskumník škodlivého kódu zo spoločnosti ESET.

Spomínaným prípadom je šírenie informácie s textom: „12-ročné dievča má sex so 14-ročným susedom. Pri sledovaní tohto videa nemôžem uveriť vlastným očiam.

Rodičia by mali byť pri opúšťaní detí opatrní!“ Zabrániť odcudzeniu prihlasovacích údajov je však možné dvojfaktorovým overením, ktoré pri prihlasovaní odošle majiteľovi profilu jedinečný kód.

Bez neho sa totiž útočník do profilu nedokáže prihlásiť, no takýto spôsob overenia je potrebné aktivovať vopred. Facebook umožňuje túto funkciu zapnúť v Nastaveniach pod záložkou Zabezpečenie a prihlasovanie, kde sa nachádza sekcia Dvojstupňové overenie.

Týmto jednoduchým spôsobom sa tak môžu používatelia na najväčšej sociálnej sieti vyhnúť podvodom, pri ktorých môžu prísť o svoje súkromie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom