Bojíš sa o súkromie na sociálnych sieťach? Nie si sám. Podobné obavy má aj spoluzakladateľ spoločnosti Apple, ktorý aj cez nesporné výhody sociálnych sietí odkazuje, že väčšina používateľov by ich mala opustiť , píše Gizmodo

Sociálne siete, predovšetkým Facebook a Instagram, sú miestom, kde ľudia zdieľajú každodenné momenty svojho života. Samozrejme, na tom by nebolo nič zlé, avšak vyvstáva otázka, či sú všetky tieto údaje v bezpečí. Po viacerých aférach Facebooku o tom vznikli mnohé pochybnosti, no len málokto sa z toho poučil a bežní používatelia zrejme ani nepostrehli, že sa riešila kauza o zneužívaní osobných údajov.

Mnohé svetoznáme osobnosti však spoločnosť otvorene kritizovali, pričom medzi nimi bol aj zakladateľ spoločnosti Apple Steve Wozniak. Ten sa ešte v minulom roku rozhodol zo sociálnej siete nadobro odísť. Dnes tento krok odporúča aj všetkým ostatným.

Súkromie vs. technológie

V krátkom rozhovore pre TMZ vyjadril Steve Wozniak svoje obavy ohľadom súkromia, a to nielen na pri správe sociálnych sietí, ale celkovo v našom fungovaní. „Rozhovory, ktoré medzi sebou vedieme, a myslíme si, že sú dôverné, tak v skutočnosti byť nemusia. Môžeme byť odpočúvaní množstvom zariadení, od bezpečnostných kamier až po domácich asistentov.

Ľudia si myslia, že majú svoje súkromie pod kontrolou, ale v skutočnosti tomu tak nie je. Sociálne siete poskytujú určité výhody, ktoré pre niektorých ľudí stoja za to, aby im obetovali svoje súkromie. Avšak, väčšina ľudí by tieto sociálne siete mala opustiť s tým, aby za sebou nezanechali žiadne stopy.“ 

Slová Wozniaka na prvý pohľad môžu pôsobiť paranoidne, no tieto jeho myšlienky sa nemusia až tak odlišovať od reality. Dlhé roky totiž pôsobil v Apple a v Silicon Valley, čo je domovom viacerých technologických spoločností, Facebook nevynímajúc. Jeho znalosti vo fungovaní rôznych spoločností sú tak nespochybniteľné.

Avšak pravdepodobnosť, že ľudia začnú odchádzať zo sociálnych sietí, je veľmi malá. Ich prepojenie s našimi životmi a každodenným fungovaním je natoľko veľká, že už niet kroku späť. Čo však môžeš spraviť je to, že si pred zverejnením fotografie, statusu či čohokoľvek iného poriadne premyslíš, či je to vec, ktorú chceš zdieľať s celým svetom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom