Podvody na najväčšej sociálnej sieti sveta neutíchajú. Páchatelia tentokrát zneužili prístupové údaje do účtov slovenských používateľov Facebooku. Polícia informovala o zneužití prihlasovacích údajov k účtom na tejto sieti, pomocou ktorých sa podvodníci dostali aj k intímnym fotkám ľudí.

Facebook už dávno nie je len miesto pre komunikáciu s priateľmi. Z najväčšej sociálnej siete sa totiž stal aj dokonalý nástroj pre rôznych podvodníkov, ktorí sa neustále pokúšajú oklamať ľudí a vylákať od nich peniaze. Donedávna šlo o falošné súťaže, prostredníctvom ktorých chceli páchatelia získať údaje o kreditných kartách, neskôr sa objavili podvody s tipmi na športové zápasy, ktoré ale neboli tak „zaručené“ ako sa na prvý pohľad zdalo.

Podvodný web vylákal od Slovákov údaje k ich účtom na Facebooku

Slovenská polícia teraz informovala o prípadoch, kedy sa intímne fotografie Slovákov dostali na už neexistujúcu stránku fotocky.com. Páchatelia získali fotografie priamo z účtov obetí, ktoré im poskytli svoje prihlasovacie údaje k Facebooku prostredníctvom falošného webu, na ktorý sa mali svojim FB účtom prihlásiť. Týmto spôsobom však „odovzdali“ svoje heslo a e-mailovú adresu do rúk podvodníkov, ktorí tak mohli získať kontrolu nad ich profilom.

UKRADNUTÉ INTÍMNE FOTKY SA OBJAVILI NA VEREJNEJ STRÁNKEOzvali ste sa nám viacerí, ktorí ste svoje intímne fotografie…

Gepostet von Hoaxy a podvody – Polícia SR am Montag, 3. Juni 2019

Nenechaj si ujsť
Hoaxy neutíchajú medzi Slovákmi. Polícia varuje pred falošnými informáciami o čipovaní občianskych preukazov

Bez problémov sa mohli dostať aj do súkromných konverzácií a práve odtiaľ sťahovali aj intímne fotografie, ktoré si používatelia medzi sebou mohli posielať. Obete boli potom vydierané a ich nahé fotky sa ocitli aj na spomínanom webe fotocky.com.

Páchateľ sa tak dostal k súkromným správam užívateľov a hľadal ich intímne fotky, ktoré si napríklad vymenili so svojimi partnermi. Následne mali byť vydieraní, prípadne páchateľ predával dokonca prístup k týmto fotkám tretím osobám,“ informovala polícia na facebookovej stránke.

Napriek viacerým upozorneniam sú mnohí používatelia Facebooku príliš dôverčiví a pomocou účtov na tejto sociálnej sieti sa prihlasujú na ďalšie weby, ktoré môžu získať ich údaje. Pokiaľ dôjde k takejto situácii, kedy používateľ spozoruje podozrivú aktivitu, je nutné čo najskôr zmeniť prístupové heslo a odhlásiť svoj účet z neznámych zariadení. V prípade vydierania polícia odporúča, aby obete čo najskôr takéto konanie nahlásili a prerušili kontakt s vydieračom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom