Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Desiatky prípadov podvodov na Facebooku stále niektorých Slovákov nepresvedčili, aby sa vyvarovali podozrivými výhram a podvodným stránkam, ktoré neraz ponúkajú cenné výhry. Stránky však od výhercov požadujú údaje, vďaka ktorým by mohli zneužiť ich kreditné karty a pripraviť ich tak o nemalé peniaze. Polícia znova varuje ľudí pred podvodnými stránkami, ktoré na Facebooku ponúkajú fiktívne súťaže, no pre overenie víťaza potrebujú údaje platobnej karty.

Po podvodoch so „zaručenými tiketmi“ či podvodnými emailami sa opäť na Facebooku objavujú falošné súťaže. Tentokrát za všetkým stojí stránka Darujeme ľuďom, na ktorú upozornila na svojom facebookovom účte aj Polícia SR. V čase písania článku však už stránka nebola dostupná a pravdepodobne ostane zablokovaná. Svojim fanúšikom predtým v súťažiach ponúkala výhry, ktoré ale chcela overiť príliš podozrivým spôsobom.

Podvodníci neotáľajú, ľudí sa snažia oklamať naďalej

To, ako prebiehalo kontaktovanie výhercu a overovanie jeho totožnosti, zverejnila polícia na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR, kde sa takmer ihneď objavilo množstvo negatívnych komentárov. Pri svojich podvodoch sa stránka snažila z ľudí vylákať údaje o platobných kartách, ktoré mali slúžiť len k „overeniu totožnosti a odoslaniu finančnej výhry“. Podvodníci dokonca žiadali nielen číslo karty, ale aj 3-miestny CVC kód na zadnej strane.

„Rovnaký modus operandi – fitkívne súťaže o hodnotné cey, údajní výhercovia musia stránke poslať údaje zo svojej platobnej karty,“ vyjadrila sa polícia na Facebooku.

Nenechaj si ujsť
Ako podvody na Slovensku nesúvisia len so štátnymi zákazkami. Pociťujú ich aj európske firmy

Kombináciou všetkých údajov by tak miesto overenia výhercu mohli nakupovať na jeho účet, kvôli čomu by poškodený mohol prísť o vysokú sumu peňazí. Je priam zarážajúce, že aj po toľkých upozorneniach a falošných súťažiach sa na najväčšej sociálnej sieti stále objavujú nové prípady podvodov a fiktívnych súťaží.

Rovnakým spôsobom sa snažila od ľudí získať detaily o kreditných kartách aj stránka Nábytok Star, ktorá ako výhry ponúkala rôzny nábytok do domácnosti.

Od výhercov však taktiež žiadala údaje o kartách. V týchto chvíľach je aj táto stránka zablokovaná. Dá sa však predpokladať, že sa čoskoro stretneme s ďalšími podvodnými facebookovými stránkami, ktoré sa budú snažiť obdobným spôsobom obrať ľudí o peniaze. V žiadnom prípade tak pri akejkoľvek výhre neposkytujte informácie o platobných kartách či podobné údaje cudzím osobám.

Ako sa vyhnúť možnému podvodu na Facebooku?

V prvom rade si treba uvedomiť, že nie každá súťaž musí byť podvod, avšak v prípade stránok na tejto sociálnej sieti je dobré všímať si niekoľko detailov, ktoré môžu podvodníkov odhaliť.

Niekoľko charakteristických čŕt podvodných stránok na Facebooku: 

  • Boli založené prednedávnom
  • Nemajú viac ako pár stoviek či tisíc fanúšikov
  • Ponúkajú cenné vecné výhry alebo podozrivo vysokú finančnú výhru
  • Prezentujú sa pod menom známych značiek bez overenia (overená stránka ma pri svojom názve modrú značku)
  • Od výhercov požadujú údaje, ktoré by mohli byť zneužité
  • Zlá gramatika

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú