Facebook už dlhý čas slúži aj ako dokonalý nástroj pre mnohých podvodníkov, ktorí nachádzajú stále nové spôsoby ako obrať ľudí o peniaze, či získať ich osobné údaje. Často pritom využívajú rôzne súťaže, prostredníctvom ktorých sa snažia nalákať nevedomých ľudí na rôzne výhry. Slovákov sa opäť raz snaží oklamať ďalšia podvodná stránka, ktorá od vylosovaných výhercov predmetných výhier žiada nezvyčajne podozrivé údaje.

Slováci ani po mnohých upozorneniach a varovaniach aj zo strany polície nie sú ostražití pri podozrivých facebookových súťažiach, ktoré im zadarmo sľubujú cenné výhry, či zaručené zápasy. Ani niekoľko podvodných stránok a viacero dôrazných upozornení, ktoré nachádzame aj na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR, nestačia na to, aby sa na Facebooku prestali objavovať ďalšie falošné súťaže.

Slováci sa stále nepoučili

Polícia tentokrát varuje pred stránkou SpotrebiceRoka, ktorá bola podľa dostupných informácií založená len 26. júla a už v priebehu pár dní si dokázala získať takmer 2 300 fanúšikov. Hlavným dôvodom takéhoto prudkého nárastu ľudí je práve súťaž o práčku so sušičkou, ktorej znova neodolali tisíce oklamaných Slovákov. Pravidlá súťaže boli jednoduché, a to iba zdieľať príspevok a do komentárov napísať priateľa, ktorý by mohol práčku vyhrať.

Len deň po založení stránky, teda 27. júla, mali byť zverejnení dvaja výhercovia, ktorý však dodnes nie sú známy. Aj podľa už odstránených komentárov na stránke sa viacero ľudí sťažovalo na podozrivé praktiky, kedy sa dozvedeli, že sa stali výhercami, avšak pre potvrdenie výhry museli mať paušál u niektorého z operátorov a následne odoslať stránke kód z SMS správy odoslanej na vybrané číslo.

POZOR NA NOVÚ PODVODNÚ STRÁNKUPo čase je tu opäť stránka, ktorá akože organizuje súťaže o hodnotné ceny, lenže od "…

Gepostet von Hoaxy a podvody – Polícia SR am Montag, 29. Juli 2019

Nenechaj si ujsť
Podvodníci opäť zaútočili na Slovákov. Dostali sa k ich intímnym fotografiám na Facebooku

Stránka niektorých ľudí, ktorí upozornili na podvod, dokonca zablokovala. Na túto falošnú súťaž upozorňuje aj polícia, ktorá sa podobným metódam podvodníkov venovala aj v samostatnom videu.

Hoci avizuje, že stránka z Facebooku zmizla, tak v čase písania tohto článku je stále aktívna a je na nej možné nájsť aj spomínanú podvodnú súťaž o práčku so sušičkou. Každá takáto podvodná súťaž má hneď niekoľko charakteristických čŕt, ktoré dokážu ľudí upozorniť na to, že môže ísť o podvod.

Seriál o bezpečnosti na internete (5.)

BEZPEČNOSŤ NA INTERNETE (5.): PREČO NEMÁM NIKOMU POSIELAŤ KÓD, KTORÝ MI PRÍDE DO SMSKY?Prinášame vám nový seriál o bezpečnosti na internete. Sledujte všetky časti na našej stránke HOAXY A PODVODY – POLÍCIA SR + textové popisky.Pretože sa osoba, ktoré niečo také robí snaží dostať napr. do vášho internetbankingu, e-mailovej adresy, konta na sociálnej sieti, kde je prístup zabezpečený dvojfaktorovým overením používateľa. Prvotným zabezpečením už prešla (napr. odchytila vaše prihlasovacie údaje do internetbankingu, e-mailovej adresy, konta na sociálnej sieti phishingovým e-mailom) a potrebuje ešte sekundárne overenie, ktorým je často sms kód.

Gepostet von Hoaxy a podvody – Polícia SR am Montag, 24. Juni 2019

V prvom rade býva podozrivým znakom už samotný dátum založenia takejto neoverenej podvodnej stránky, ktorá nemá spravidla viac ako pár dní, či týždňov, no napriek tomu si získala veľa fanúšikov. Scenár sa potom opakuje aj pri súťaži, kedy je potrebné zdieľať a komentovať príspevky, prípadne pozvať na stránku svojich priateľov. Ani mnohé varovania však doteraz nezabránili oklamaniu ďalších Slovákov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom