Len pred pár dňami stiahol známy multidisciplinárny predtlačový server Research Square kontroverznú štúdiu týkajúcu sa „zázračného“ lieku proti ochoreniu COVID-19. Ukázalo sa, že veľká egyptská štúdia vedená Dr. Ahmed Elgazzarom z univerzity Benha preukazujúca pozitívne účinky ivermektínu pri liečbe COVID-19 je obrovský podvod. Na tému upozornil britský denník The Guardian na svojom webe.

Verili mu aj Slováci

Štúdia vyzdvihujúca širokospektrálne antizparazitikum  bola publikovaná ešte v novembri minulého roka.  V tej dobe sa uvádzalo, že ide o randomizovanú kontrolnú štúdia, ktorá z dôvodu minimálneho rizika pôsobenia rušivých faktorov patrí v medicíne za jednu najspoľahlivejších vôbec.

AP Photo/Denis Farrell/ TASR

Na „lep“ tejto štúdii sadlo množstvo ľudí z celého sveta vrátane odborníkov. Na Slovensku okolo ivermetkínu vznikol nemalý rozruch. Podľa Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) bolo vo februári takmer nemožné nájsť liek ivermektín. Vláda vtedy ubezpečovala, že liek sa do lekárni dostane, no nebude to hneď a bude výhradne iba na lekársky predpis.

Hoci SLeK už v tej dobe upozorňovala, že liek nemusí byť úplne bezpečný, pretože chýbali zaslepené štúdie, veľa Slovákov nič neodradilo od „drancovania“ lekárni a dožadovania sa „zázraku“ v podobe ivermektínu.

To vyústilo až do situácie, kedy počas pravidelného virtuálneho stretnutia Vyšehradskej štvorky, Slovensko prezentovalo schválenie ivermektínu slúžiaceho ako liečiva proti COVID-19.

Vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí povolil najväčší dovoz liekov s účinnou látkou ivermektín. Konkrétne šlo o lieky ivermectin Tablet USP IverJohn-6 tbl. 100×6 mg v počte 20 000 kusov, Ivermex tbl. 4×3 mg v počte 30 000 kusov a Ermetin tbl. 10×3 mg v počte 30 000 kusov. „Ministerstvo zdravotníctva vydalo povolenie na terapeutické použitie týchto neregistrovaných liekov s indikáciou prevencia a liečba ochorenia COVID-19 v piatok 19. februára“, uvádza SITA

Pochybnosti od začiatku, Slovensko bolo pri ivermektíne európsky unikát
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP