Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slnko v posledných mesiacoch prechádza poriadne búrlivým obdobím. To spôsobuje vedcom vrásky na čele, ale zároveň majú jedinečnú príležitosť na časté pozorovanie slnečných javov rôznych kategórií a intenzity.

Najnovšia udalosť, ktorá sa na Slnku odohrala začiatkom týždňa, otriasla celou vedeckou komunitou a je považovaná za „absolútne vedecké zlato“, upozorňuje portál ScienceAlert.

Masívna radiačná búrka prechádza slnečnou sústavou

Ako ďalej informuje portál SpaceWeather, kozmická sonda STEREO-A (Solar Terrestrial Relations Observatory) zaznamenala 5. septembra veľkolepú radiačnú búrku a  halo CME, v ktorom je možné pozorovať rozpínajúce sa halo horúceho plynu.

CME (Coronal mass ejection), alebo výron koronálnej hmoty, je balík nabitej hmoty v podobe plazmy, ktorá je zo Slnka vymrštená do medziplanetárneho priestoru.

Niekedy, ako napríklad v polovici augusta, výron koronálnej hmoty smeruje priamo k Zemi. V prípade, že sa tento balík hmoty dostane dostatočne blízko Zeme a interaguje s našim magnetickým poľom, dôjde ku geomagnetickej búrke.

Tie, ak sú dostatočne silné, dokážu spôsobiť výpadky, prípadne poruchy našich satelitných technológií. Nedávno vedci dokonca vyjadrili obavu, že slnečná búrka zo začiatku tohto roka, ktorá poškodila niekoľko novovypustených satelitov systému Starlink, bola len špička ľadovca.

Našťastie pre nás, nedávna erupcia, ktorú s najväčšou pravdepodobnosťou spustila slnečná škvrna AR3088, sa nachádza na odvrátenej strane Slnka. Predmetná škvrna je dokonca natoľko veľká, že ovplyvňuje spôsob, akým celé slnko vibruje.

Škvrna sa vedcom pripomenula prostredníctvom masívnej erupcie kategórie M2. Slnečné erupcie sú klasifikované v triedach A, B, C, M a X, kde písmeno A označuje najslabšiu a písmeno X tú najsilnejšiu triedu slnečných erupcií.

Erupcie triedy A, B a C sú vo všeobecnosti príliš slabé na to, aby spôsobili hmatateľné škody na našich technológiách, avšak zvyšné dve už sú „iná šálka kávy“. Ako sme ale spomínali, k erupcii došlo na odvrátenej strane Slnka, takže priamy zásah schytala Venuša.

Budúci týždeň bude kritický

V blízkosti Venuše sa ale nachádza aj sonda Solar Orbiter, ktorá vedcom z celého sveta poskytla jedinečnú príležitosť sledovať a merať gigantický a najmä vzdialený výron koronálnej hmoty, čo je udalosť, aká sa len tak nevidí.

„Takáto udalosť sa len tak nevidí. V nasledujúcich rokoch bude predmetom mnohých vedeckých štúdií,“ uvádza solárny fyzik George Ho.

„S istotou môžem povedať, že udalosť z 5. septembra je jednou z najväčších, ak nie najväčšou búrkou SEP (solárne energetické častice), akú sme od spustenia Solar Orbiter v roku 2020 videli,“ dodal.

Hoci pre naše technológie zatiaľ táto škvrna, respektíve erupcie z nej, nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo, odborníci upozorňujú, že vďaka rotácii Slnka bude AR3088 budúci týždeň smerovať priamo k Zemi.

Podľa sily tohto výbuchu sa škvrna od svojho prvého pozorovania v auguste, kedy smerovali k Zemi, stihla poriadne zväčšiť a „rozbesniť“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú