Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slnečná aktivita naberá na intenzite a mnohé následky sa začínajú naplno prejavovať. Teoreticky by mohli predstavovať veľké riziko pre našu satelitnú infraštruktúru. Na tému upozornil portál Futurism.

Slnko sa blíži k svojmu maximu

Presne takto sa totiž počas panelovej diskusie organizovanej nadáciou Secure World Foundation vyjadrili experti na vesmírne počasie. Odborník Tzu-Wei Fang pritom uviedol hneď niekoľko negatívnych predikcií na najbližšie roky, informuje portál Gizmodo.

Porovnanie slnečnej erupcie so Zemou. Goddard Space Flight Center Scientific Visualization Studio and the Solar Dynamics Observatory.

Podľa jeho slov je úplne jedno, čo sme sa o Slnku naučili za posledné dva roky, pretože najbližších päť rokov nič z toho nebude platiť. Uviedol tiež, že slnečná búrka zo začiatku tohto roka, ktorá poškodila niekoľko novovypustených satelitov systému Starlink, bola len špička ľadovca.

Ako sme ťa informovali v samostatnom článku, vo februári geomagnetická búrka pripravila vesmírnu spoločnosť Elona Muska o celkovo 40 satelitov. SpaceX neuspela ani s pokusom prepnúť ich do bezpečnostného režimu, ktorý by znížil odpor a umožnil satelitom vystúpiť o niečo vyššie v hustejšej atmosfére.

Aktívnejší, než sme si mysleli

Aktuálny 11-ročný slnečný cyklus začal v decembri 2019, pričom oficiálne predpovede a vyhlásenia NOAA, NASA či ISES naznačovali, že pôjde o pomerne mierny cyklus. Pravda je však taká, že rozdiel medzi týmito predpoveďami a tým, čo sa skutočne deje, je priepastný.

V skutočnosti je už od septembra 2020 na Slnku neustále viac slnečných škvŕn, než sa predpokladalo. To môže znamenať, že sa pripravuje nezvyčajne silný cyklus aktivity.

Nebezpečenstvo pre satelity

Pravidelné zmeny magnetického poľa našej najbližšej hviezdy ovplyvňujú frekvenciu výskytu slnečných škvŕn, čo zase zvyšuje frekvenciu výskytu slnečných erupcií. Vzniknuté erupcie potom vysielajú do slnečnej sústavy vlny vysokoenergetického elektromagnetického žiarenia, ktoré naráža aj do našej atmosféry. To sa najčastejšie prejavuje vo forme polárnej žiary.

NASA/Johns Hopkins APL

Okrem toho tieto búrky spôsobujú zahrievanie atmosféry a nárast jej hustoty v nadmorskej výške, do ktorej sa tieto satelity vynášajú. Tým sa zvyšuje atmosférický odpor, čo pre satelity spôsobuje problémy – znemožňuje dosiahnutie vyššej orbity, zmenu orbitálnej polohy satelitov ale aj rôznych kusov odpadu, úspešné sledovanie rôznych kusov techniky a odpadu vo vesmíre a ich koordinovanie.

Maximum aktivity tohto solárneho cyklu sa očakáva niekedy v polovici tohto desaťročia a účastníci spomínanej konferencie sa obávajú, že počas tohto obdobia dôjde k zvýšenému počtu narušení prevádzky satelitov či dokonca trvalému poškodenia ich komponentov, píše portál SpaceNews.

Obzvlášť ohrozené sú predovšetkým malé satelity, ktoré používajú komerčnú elektroniku, náchylnejšiu na slnečnú aktivitu. Odborníci preto varujú prevádzkovateľov a výrobcov malých satelitov, aby začali používať komponenty odolné voči žiareniu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú