Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Viackrát sa hovorilo o tom, že rýchlosť vývoja technológie napreduje neskutočným tempom. Mnohokrát sa ani nestíhame pozastaviť nad tým, čo všetko je v technologickom svete možné. Výraznú zásluhu na tom majú predovšetkým spoločnosti zaoberajúce sa robotikou. Jedným z najväčších hráčov v tejto oblasti je práve spoločnosť Boston Dynamics.

Tá sa výrobe robotov venuje už od roku 1992. Za ten čas sa môže pochváliť naozaj slušnými produktmi. Najznámejšie sú však humanoidné roboty nazývané Atlas, ktoré dokážu na prvý pohľad nemožné veci. Beh po rôznom teréne, preskočenie prekážok či saltá sú preňho malinou. Ani to však spoločnosti Boston Dynamics nestačí a pokúša sa tak o neustále zlepšovanie. Príkladom toho je aj najnovšia verzia robota Atlas, ktorý ovláda základné parkour triky.

Parkour je populárny predovšetkým u mladšej generácie a v niektorých štátoch sa považuje za veľmi populárny šport či voľnočasovú aktivitu. Kvôli náročnosti to nie je pre každého, no humanoidný robot si s tým poradil bez problémov. Toho Boston Dynamics opisuje ako najdynamickejšieho humanoidného robota sveta. Pravdepodobne si to myslia aj fanúšikovia, vďaka ktorým video za necelý deň dosiahlo vyše milión zhliadnutí. Objavilo sa aj viacero komentárov, v ktorých prosili o viac videí.

Riadiaci systém robota funguje na princípe, ktorý do pohybu zapája cele telo. Aj na videu je vidieť, že robot na skákanie na prekážky využíva okrem nôh aj ramená či trup. Následne sa energia a sila, vďaka ktorej zdoláva prekážky prejaví v podobe skákania bez toho, aby došlo k spomaleniu rýchlosti.

Prečítajte si tiež!
Pokrok robotov v stavebnom priemysle poriadne pokročil. Tento vie montovať sadrokartón

Boston Dynamics je známy aj tým, že vytvára robotov, ktorých pohyby sú veľmi podobné tým ľudským a zvieracím. V nedávnej dobe sa ich robotmi, ktoré imitujú pohyb ľudí a zvierat inšpirovali v jednej epizóde aj tvorcovia známeho seriálu Black Mirror. Predpokladá sa, že robotický pes by mohol nájsť uplatnenie aj v stavebníctve, kde by pomáhal prepravovať napríklad stavebný materiál. Ten vďaka senzorom umiestnených na chrbte s prehľadom zvláda autonómny pohyb po schodoch rôznych budov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú