Rýchlosť vývoja technológií napreduje neskutočným tempom. Práve preto sa môžeme pochváliť tým, že sme súčasťou jedného z najväčších pokrokov ľudstva. V dnešnom svete už nič nie je nemožné. Inteligentné domácnosti, hodinky či smartfóny s niekedy až neuveriteľnými funkciami sú však len slabým odvarom. Svetu totiž začínajú dominovať roboty.

Robotika dnes patrí medzi naozaj významné odvetvia. Slovo robotika ako prvý použil americký sci-fi spisovateľ Isaac Asimov. Kedysi sci-fi poviedka, dnes už bežná realita. Aj vďaka tomu, že roboti sú využívaní už aj v rôznych kaviarniach, farmách či distribučných centrách, nastáva obava, že tieto automatické zariadenia schopné reagovať na podnety okolia raz nahradia ľudí. Príkladom je aj robot s označením HRP-5P.

Humanoidný robot sa ma mal postupne začať využívať na staveniskách ako reakcia na nedostatok pracovnej sily a starnúce obyvateľstvo Japonska. Nie je vylúčene ani to, že sa bude ďalej nasadzovať aj pri veľkých stavbách domov či dokonca lodí a lietadiel.

Prečítajte si tiež!
Prvý humanoidný robot sa vrátil z vesmírnej stanice ISS. Mal zásadne problémy

Už v roku 2013 priniesla popredná Oxfordská univerzita štúdiu, podľa ktorej je automatizácia pracovných miest veľmi reálna. Vyše 79 % pravdepodobnosť hovorí o postupnom nahradení robotov za ľudí práve v stavebnom priemysle z viacerých dôvodov. Uvidíme, čo nám robotická technológia prinesie o pár rokov a aký bude výsledok. Ruku na srdce, vieš si však predstaviť, že si jedného dňa na zatepľovanie bytu namiesto stavebnej firmy objednáš skupinu robotov?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP