Rýchlosť vývoja technológií napreduje neskutočným tempom. Práve preto sa môžeme pochváliť tým, že sme súčasťou jedného z najväčších pokrokov ľudstva. V dnešnom svete už nič nie je nemožné. Inteligentné domácnosti, hodinky či smartfóny s niekedy až neuveriteľnými funkciami sú však len slabým odvarom. Svetu totiž začínajú dominovať roboty.

Robotika dnes patrí medzi naozaj významné odvetvia. Slovo robotika ako prvý použil americký sci-fi spisovateľ Isaac Asimov. Kedysi sci-fi poviedka, dnes už bežná realita. Aj vďaka tomu, že roboti sú využívaní už aj v rôznych kaviarniach, farmách či distribučných centrách, nastáva obava, že tieto automatické zariadenia schopné reagovať na podnety okolia raz nahradia ľudí. Príkladom je aj robot s označením HRP-5P.

Humanoidný robot sa ma mal postupne začať využívať na staveniskách ako reakcia na nedostatok pracovnej sily a starnúce obyvateľstvo Japonska. Nie je vylúčene ani to, že sa bude ďalej nasadzovať aj pri veľkých stavbách domov či dokonca lodí a lietadiel.

Prečítajte si tiež!
Prvý humanoidný robot sa vrátil z vesmírnej stanice ISS. Mal zásadne problémy

Už v roku 2013 priniesla popredná Oxfordská univerzita štúdiu, podľa ktorej je automatizácia pracovných miest veľmi reálna. Vyše 79 % pravdepodobnosť hovorí o postupnom nahradení robotov za ľudí práve v stavebnom priemysle z viacerých dôvodov. Uvidíme, čo nám robotická technológia prinesie o pár rokov a aký bude výsledok. Ruku na srdce, vieš si však predstaviť, že si jedného dňa na zatepľovanie bytu namiesto stavebnej firmy objednáš skupinu robotov?

Pošli nám TIP na článokTech