Humanoidné roboty sú naozaj fascinujúcou technologickou inováciou, ktorá posúva svet do rozmerov sci-fi. Vývoj týchto nástrojov sa posúva míľovými krokmi vpred a je skutočne otázkou času, kedy začnú ľuďom brať prácu. Ich potenciál je totiž nesmierny a pre komerčný biznis priemysel predstavuje priam zlatú baňu.

Americká inžinierska spoločnosť Boston Dynamics, ktorá sa špecializuje na oblasť robotiky ukázala svetu prostredníctvom videa uverejneného na Instagrame azda najdokonalejšieho humanoidného robota.

Namiesto hydrauliky elektrina

Tempo je rýchle, kroky sú stále trochu trhané, no oproti konkurencii výrazne plynulejšie. Nenájdeme tu ťažký trup, nohy v neprirodzenej polohe a ani nevkusné „brnenie“. Na mechanickej kostre sa nikde nenachádzajú žiadne viditeľné káble. Pokrok v oblasti humanoidných robotov dosiahol nový level.

Po úspešných verziách robotov Spot a Stretch predstavil Boston Dynamics počas tohto týždňa nového humanoidného robota. Jeho meno je Atlas a je výnimočný. „Tento týždeň sme oznámili ukončenie prevádzky nášho hydraulického Atlasu a ukázali sme, čo bude nasledovať – plne elektrický robot Atlas navrhnutý pre aplikáciu v reálnom svete,“ píše sa na oficiálnej stránke spoločnosti.

Priekopník v oblasti robotickej technológie predstavil elektrickú verziu svojho humanoidného robota. Táto nová verzia predstavuje pre spoločnosť významný míľnik, pretože končí s klasickým hydraulickým systémom. Na scénu vstupuje udržateľnejší, agilnejší a tichší robot s elektrickým pohonom.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Boston Dynamics (@bostondynamicsofficial)

Prívetivý dizajn, agilná konštrukcia

Generálny riaditeľ Boston Dynamics Robert Playter zdôraznil, že je dôležité vytvoriť robota s dostatočnou produktivitou, aby sa investícia do neho vyplatila. Zdá sa, že v prípade Atlasa sa to podarilo. Jeho tiché pohyby, obratnosť a schopnosti (predovšetkým otáčania „končatín“ za pomoci všestranných kĺbov) z neho robia viac než len humanoidného robota.

Inžinieri sa rozhodli nebyť úzkoprsí a nepridŕžať sa na silu dizajnu ľudského tela. Namiesto piatich prstov má Atlas len štyri, jeho hlava pripomína kozmetické zrkadlo, keďže ide o veľký okrúhly displej. Napriek tomu je robot predsa len prívetivý čo do tvaru a pohybu, čo z neho robí užívateľsky prívetivú technológiu.

Spoločnosť je optimistická, pokiaľ ide o jeho potenciál, najmä v prípade manipulácie s ťažkými predmetmi, keďže má širší rozsah pohybu ako ktorýkoľvek robot jej predchádzajúcich generácií.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Boston Dynamics (@bostondynamicsofficial)

Testovať ho bude investor

Materskou spoločnosťou Boston Dynamics je automobilka Hyundai, takže nečudo, že v nasledujúcom období bude robot testovaný práve v jej priestoroch.

„…tím Hyundaiu vytvára novú generáciu možností výroby automobilov a bude slúžiť ako perfektné testovacie miesto pre nové aplikácie Atlasa. Sme nadšení, že v nasledujúcich mesiacoch a rokoch môžeme demonštrovať, čo najdynamickejší humanoidný robot na svete skutočne dokáže – v laboratóriu, v továrni a v našich životoch,“ informuje web Boston Dynamics.

Komercializácia humanoidných robotov je v plnom prúde a vyžaduje si trpezlivosť a kooperáciu. No s pokročilejšou dobou, vývojom a testami prichádzajú aj pokročilejšie roboty, ktoré môžu ohroziť desaťtisíce pracovných miest po celom svete. Budúcnosť je tu a Atlas je toho dôkazom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú