Bezpečnosť domácnosti netreba brať na ľahkú váhu. Skvelým pomocníkom pre stráženie bytu či domu sa stali šikovné domáce kamery prispôsobené práve na tento účel. Tento segment sa teraz rozrástol o novú ponuku s dielne slovinského startupu s názvom OZ-IT, ktorý pozdvihol bezpečnosť domácnosti do nových rozmerov. Na tému upozornil portál Futurism.

Takúto kameru si ešte nevidel

Novým zariadením je v tomto prípade autonómna kamera s názvom PaintCam Eve, skrátene EVA, ktorá sa ponúka v celkom troch rozdielnych verziách – Eve, Eve+ a Eve Pro. Tie používateľom umožňujú množstvo vecí a to od diaľkové zapínania a vypínania, cez detegovanie zvierat až po detegovanie tváre.

Hoci niektoré z týchto funkcií ponúkajú aj konkurencia v danom segmente, EVA sa od nich odlišuje doslova „odstrašujúcim“ systémom. Kamera je totiž vybavená odpaľovacím zariadením na paintball a aktiváciu slzotvorného plynu, vďaka čomu dokáže čeliť narušiteľov nie len varovaním, ale v prípade potreby aj nesmrtiacou, no poriadne bolestivou, silou.

V propagačnom videu je zobrazená kamera, ktorá identifikuje a varuje potenciálneho narušiteľa a dáva mu päť sekúnd na opustenie priestorov. Cieľom tejto kombinácie detekcie pomocou umelej inteligencie a aktívnej reakcie je poskytnúť majiteľom domov proaktívnu bezpečnosť.

Funkcia prispôsobiteľných upozornení pridáva ďalšiu úroveň kontroly, ktorá používateľom umožňuje naprogramovať personalizované hlasové správy (varovania) na základe vlastných preferencií. Napriek inovatívnym funkciám sa objavili obavy z možného zneužitia technológie. Mimo to, pretrvávajú aj otázky o etických dôsledkoch autonómnych sledovacích systémov a možnosti zneužitia jednotlivcami na rôzne nekalé účely.

Momentálne nie je jasné, kedy EVA vyjde alebo koľko bude stáť . Je však jasné, že OZ-IT spustí svoju kampaň naplno 23. apríla na stránke Kickstarter.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú