Portál TechXplore priniesol nové informácie pochádzajúce z Googlu. Gigant prostredníctvom svojho blogu upozornil na novinky, ktoré zaviedol pri vyhľadávaní obrázkov.

viac ako 3 roky Google prostredníctvom vyhľadávania a Google Správ prináša overovanie faktov tzv. „Fact Check“, z ktorého niektoré výsledky pre Slovensko si vieš prezrieť aj prostredníctvom API Fact check explorer.

Zobraziť celú galériu (3)
Fact check explorer API. Zdroj: Google

Ako si už mohol správne dedukovať, Google pomocou týchto nástrojov kontroluje pravosť informácií vo vyhľadávaní, na čo využíva databázy platformy ClaimReview. Ako však v blogu uvádza Harrison Cohen, produktový manažér pre vyhľadávanie Googlu, gigant zabojuje aj proti dezinformáciám šíreným prostredníctvom obrázkov.

„Fotografie a videá sú skvelým spôsobom, ako pomôcť ľuďom pochopiť, čo sa deje vo svete. Sila vizuálnych médií má však svoje úskalia – najmä v prípade otázok týkajúcich sa ich pôvodu, pravosti alebo kontextu obrázka.

Začíname poskytovať informácie o kontrole faktov v službe Obrázky Google po celom svete, aby sme ľuďom pomohli orientovať sa v týchto problémoch a pomohli im urobiť si správny úsudok o tom, čo vidia na webe,“ píše v blogu Cohen.

Na obrázku nižšie je možné vidieť, ako kontrola faktov v prípade obrázkov funguje. Google bude informáciu o kontrole zverejňovať v popise pod miniatúrou obrázka. Konkrétne vidíme falošný obrázok žraloka, ktorý údajne plával ulicami Houstonu. Pod miniatúrou obrázka sa nachádza štítok Fact check.

Samotné obrázky bude Google postupne označovať štítkami, ktoré rovnako vychádzajú z databázy ClaimReview, ktorú vytvorili nezávislí kontrolóri faktov. Kontrolu faktov využíva aj YouTube, no zatiaľ len v Brazílii, Indii a USA.

Cohen zároveň uviedol, že kontrola faktov nebude mať vplyv na poradie vyhľadávania a systémy sú navrhnuté tak, aby zobrazovali najrelevantnejšie a najspoľahlivejšie dostupné informácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom