Medzi výrobcami smartfónov v poslednej dobe okrem predbiehania sa, kto príde s lepším a nadupanejším kúskom, rezonuje aj téma eliminovania audio jacku. 3,5 mm konektor odstránilo zo svojich vlajkových lodí už viacero popredných výrobcov. Zdá sa, že čoskoro ich bude nasledovať aj Samsung.

Mnohí výrobcovia smartfónov sa v poslednej dobe poponáhľali s odstránením 3,5 mm audio jacku na svojich najnovších zariadeniach. Samsung až doteraz v tejto veci bojoval s čistým štítom a zachovával ho na všetkých telefónoch, dokonca aj na svojom najväčšom klenote, Galaxy Note 9.

Zobraziť celú galériu (0)
Youtube/Concept Creator

Argumentoval hlavne užitočnosťou tohto portu a skutočnosťou, že niektorí spotrebitelia jednoducho nechcú presedlať na používanie slúchadiel s USB typu-C. Audio jack teda neohrozene zotrvával na zariadeniach kórejského giganta. Až doteraz. Podľa najnovších klebiet totiž Samsung s blížiacim sa Galaxy S10, prípadne jeho nástupcom Galaxy S11 zvažuje odstránenie tohto portu.

Hyper-rýchle bezdrôtové nabíjanie ako kompenzácia za jack

Dôvodom, prečo sa Samsung k tomuto nepopulárnemu kroku rozhodol predsa pristúpiť je poskytnutie značného priestoru pre zvýšenie kapacity batérie a inštaláciu najnovších komponentov, čo by malo znamenať vyšší výkon tejto očakávanej vlajkovej lode. Rovnakú cestu nedávno podstúpil aj OnePlus s OnePlus 6T. Na druhej strane, výrobcovia ako Oppo či Vivo si nielenže 3,5 mm jack zachovali, ale dokonca dokázali pridať väčšie batérie či čítačky odtlačkov prstov priamo v displeji.

Je možné, že tento nepopulárny krok nakoniec kórejskému gigantovi hravo prejde. Odstránenie jacku totiž v sebe skrýva aj obchodné výhody. Očakáva sa totiž, že globálny trh s bezdrôtovými slúchadlami bude v najbližších rokoch rapídne rásť a výsledkom bude 42-percentný nárast. Keďže sa predaj bezdrôtového príslušenstva zvýši, dôležitosť audio jacku na mobilných zariadeniach bude čoraz menšia.

Dúfajme, že Samsung bude schopný zaviesť technológiu, ktorá umožní užívateľom spárovať bezdrôtové slúchadlá tejto značky s vlastnými zariadeniami bez problémov, rovnako ako to dokážu s iPhonmi či AirPodmi od Apple prostredníctvom vlastného hardvéru.

Nenechajte si ujsť
Apple kompletne zabil 3.5 mm audio jack. Z balenia odstránil aj tú najzákladnejšiu vec

Ako odčinenie za stratu jacku by tiež Samsung mohol predstaviť rýchlejšie bezdrôtové nabíjanie na Galaxy S10 alebo Galaxy S11. Je totiž najvyšší čas, aby rýchlonabíjanie s výkonom 50 W postúpilo do novej éry vo veľkom štýle a konečne bez káblov. Pokiaľ by sa to spoločnosti podarilo, koncoví užívatelia by zmenu určite privítali s otvorenou náručou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom