Kórejský Samsung sa angažuje vo výrobe mnohých komponentov a zariadení, pričom nevynecháva ani výrobu pamäťových modulov pre grafické karty. Nový typ GDDR6 pamäte od tohto giganta prinesie grafickým kartám ešte vyššie rýchlosti, za čo získal už aj významné ocenenie. 

Samsung na novom type pamätí pre grafické karty usilovne pracoval od minulého roka. Vtedy výkonný riaditeľ Jin Kim prezradil, že GDDR6-ky budú prekonávať aktuálne GDDR5 pamäte s rýchlosťou 10 GB/s a budú tiež značne efektívnejšie. Prenosová rýchlosť nových pamätí mala pôvodne dosahovať úroveň 14 GB/s, no postupom času Samsung tromfol aj svoje očakávania.

Kórejčan sa prekonal

Maximálna rýchlosť pamäte GDDR6 sa totiž dostala až na 16 GB/s. GDDR5 pamäte dnes môžeme nájsť v grafických kartách NVIDIA GeForce GTX 1070 Ti. Ich výkonnejší variant s označením GDDR5X obsadil miesto v najvýkonnejšom modeli GTX 1080 Ti, kde momentálne dokáže vyvinúť prenosovú rýchlosť 11 GB/s. Pre nové GDDR6-ky však bude potrebné aj menšie množstvo energie. V porovnaní s pamäťami GDDR5 s rýchlosťou 8 GB/s, ktoré sú napájané 1,5 V napätím, postačí novým modulom len 1,35 V.

Nová GDDR6 pamäť dokáže spracovávať dáta rýchlosťou až 16 GB/s pri šírke pásma 64 GB. To odpovedá prenosu približne 12 DVD s FullHD obsahom za sekundu.“ – Samsung

Nenechaj si ujsť
Samsung predstavil procesor, ktorý bude možno poháňať Galaxy S9-ky. Nie je však podľa našich očakávaní

Nové pamäte od Samsungu budú kľúčovým prvkom k zvýšeniu už tak vysokého relatívne výkonu grafických kariet. Tie aktuálne potrebujú dostatok sily najmä pre technológiu virtuálnej / rozšírenej reality a spracovanie čoraz náročnejších hier. Príchod nových pamätí GDDR6 tak očakávajú mnohí zarytí hráči. Pokiaľ Samsung nepozmení časovú os, tak by sme sa tejto novinky mali dočkať už v priebehu budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú