Juhokórejský výrobca nenápadne predstavil nový procesor, ktorý sa možno udomácni v budúcej vlajkovej lodi Galaxy S9. Nie je však presne taký, aký sme si ho spočiatku predstavovali. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Jedná sa o prvý procesor Exynos z 9. série, keďže má deviatku už na začiatku názvu – Exynos 9810. Procesor Exynos 8895, ktorý aktuálne poháňa Galaxy S8-čky a Note 8-čky, totiž taktiež patrí do 9. série, i keď jeho názov o tom vôbec nesvedčí.

Mozog pre Galaxy S9?

Už dlhšiu dobu sa povráva o tom, že Galaxy S9-ky bude poháňať práve Exynos 9810. Niečo tu ale nehrá. Podľa predbežných informácií totiž má existovať verzia so 7 nm Snapdragonom 845 (pre USA a Čínu) a globálna verzia s 8 nm Exynosom 9810. Dnes už ale oficiálne vieme, že procesor od Samsungu prekvapivo stále používa 10 nm výrobný proces. Kde teda nastala zmena?

Nová grafika a rýchlejšie LTE

galaxy s9

Nenechaj si ujsť
Ani Samsung Galaxy S9 už pravdepodobne neodolá súčasnému trendu

Samsung zatiaľ procesor detailne nešpecifikoval a prezradil iba toľko, že má „vlastné procesorové jadrá 3. generácie, vylepšený grafický akcelerátor a gigabitový LTE modem, ktorý ako prvý prináša podporu štandardu 6CA“. To znamená maximálnu rýchlosť sťahovania až 1.2 Gb/s a stabilnejšie pripojenie. Je to teda akási príprava na 5G siete, ktoré sú však zatiaľ stále v ranom štádiu vývoja.

Iný trh, iný výrobný proces?

Ešte ostáva otázne, či neskôr príde vylepšená 8 nm verzia procesora alebo definitívne ostane na 10 nm štandarde. Tým pádom by jedna polovica sveta zrejme mala lepší procesor než tá druhá, no bežní používatelia by rozdiel aj tak nemali pocítiť. Pokiaľ sa predpovede naplnia, Galaxy S9-ky by mohli prísť už budúci rok v januári.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
50%
Neznášam to
50%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.