Hoci je vývoj systému Android v porovnaní s predošlými rokmi o čosi ďalej, nie všetky nové možnosti, ktoré prináša, výrobcovia svojim smartfónom ponúkajú. Príkladom je tiež adaptívne úložisko, ktoré umožňuje ukladať aplikácie aj na externé pamäťové médium a nielen do interného úložiska. Samsung sa doteraz tejto možnosti vyhýbal, no po rokoch odmietania ju môže zabudovať do novej aktualizácie s Androidom 9.0 Pie, ktorá príde v budúcom roku.

Google priniesol ukladanie dát aplikácií na pamäťovú kartu ešte pri Androide 6.0 Marshmallow, ktorý túto funkciu odomkol väčšine Android smartfónov. Tie sa tak mohli odbremeniť od neustáleho preplňovania vnútornej pamäte stiahnutými aplikáciami. Funkcia známa ako „Adoptable Storage“ sa stala obľúbenou súčasťou mnohých smartfónov, teda okrem Samsungov.

Spoločnosť sa po rokoch konečne umúdrila

Kórejský výrobca nechcel do svojich modelov túto možnosť priniesť, čo sa pre mnohých môže javiť ako poriadne nezmyselné rozhodnutie. Po dlhom čakaní sa však fanúšikom značky splnia sny a tejto funkcie sa dočkajú už v najnovšom update na Android 9.0 Pie. Prvé zmienky o vítanej zmene sa objavili na fóre XDA-Developers, kde boli zverejnené snímky obrazovky s funkciou, ktorú Samsung smartfóny doteraz nepoznali. Táto „novinka“ sa však najprv dostane na vlajkové lode Galaxy S9/S9+ a Galaxy Note 9.

Nenechaj si ujsť
Zbrusu nové prostredie One UI bude k dispozícii aj pre staršie vlajkové Samsungy

Ostáva otázne či si ju adoptujú aj ostatné modely nižších cenových kategórií, no prémiové modely z minulého roka s ňou môžu pravdepodobne počítať. Sú to však práve lacnejšie smartfóny výrobcu, ktoré by ukladanie aplikácií na externú pamäť využili najviac.

Zatiaľ ale ostáva všetko na rozhodnutí Samsungu, ktorý potrebuje túto možnosť poriadne doladiť. Aktuálne je jej funkcionalita obmedzená a aplikácia stále padá, ak je úložisko naplnené na viac ako 40 %. Do vydania oficiálnej verzie sa však vývojári s týmto neduhom popasujú a aj používatelia Samsung smartfónov si túto funkciu po rokoch užijú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom