Kórejský Samsung je vo výrobe displejov svetovou špičkou a svoje produkty sa snaží neustále zlepšovať. O kvalitách jeho obrazoviek nás presviedčajú aj ďalšie smartfóny s týmito panelmi, ktoré ale čoskoro môžu prísť vo vylepšenej podobe. Svetová organizácia duševného vlastníctva pridelila Samsungu patent na výrezy v displeji, ktoré majú byť určené pre snímače a predný fotoaparát.

S prichádzajúcou konferenciou MWC 2018 sa čoraz častejšie spomínajú tenké rámiky displeja nového Samsungu Galaxy S9, ktoré mali prejsť „redukčnou diétou“. Kórejský výrobca však môže mať v rukáve omnoho lákavejšie riešenie bezrámikového smartfónu. Ak sme napísali bezrámikového, tak myslíme displej skutočne bez akéhokoľvek rámiku. Samsung totiž získal patent pre obrazovky so špeciálnymi výrezmi, ktoré mnohým môžu pripomínať riešenie v Essential Phone, alebo iPhone X.

Dočkáme sa skutočného bezrámikového smartfónu?

Využitím takéhoto displeja by tak Samsung mohol do svojho smartfónu v budúcnosti vložiť displej, ktorý bude pokrývať celú prednú stranu. Predstavu, ako by takéto smartfóny od tohto kórejského výrobu mohli vyzerať odhaľujú  patentové náčrty. Tie však tiež prezrádzajú fakt, že snímač odtlačkov prstov by sa mohol konečne opäť vrátiť na prednú stenu. Svoje miesto si tam môže nájsť priamo v obrazovke, pokiaľ teda výrobca využije riešenie ako spoločnosť Vivo, ktorá na CES 2018 už odhalila svoj prototyp smartfónu so zabudovaným snímačom odtlačkov prstov v displeji.

Nenechaj si ujsť
CES 2018: Je tu prvý smartfón so snímačom odtlačkov v displeji. Čínsky výrobca predbehol gigantov

Ak by však nedošlo k takémuto rozhodnutiu, existuje šanca, že si kórejskí inžinieri pre snímač odtlačkov prstov v hardvérovom tlačidle pripravia v obrazovke špeciálny výrez. Zatiaľ ale ostáva otázne, či Samsung využije vo svojich budúcich modeloch zabudovaný snímač, alebo ho opäť umiestni do fyzického tlačidla. Návrat tohto snímača odtlačkov na prednú stranu však možno uvidíme už v modeli Galaxy Note 9. Ten bude mať premiéru v druhej polovici tohto roka.

Ďalšie zväčšenie obrazoviek smartfónov tak v budúcnosti môže priniesť ešte väčšie pomery strán, na aké sme doteraz boli zvyknutí. Rozhodne sa Samsung skutočne implementovať takúto obrazovku do niektorého zo svojich modelov, alebo ide len o poistku, ktorou si nechcel nechať ukradnúť nápad konkurenciou? Odpoveď na túto otázku sa v najbližších mesiacoch zrejme nedozvieme, no kto vie, čím nás šikovní inžinieri Samsungu ešte prekvapia. Celý patent pre výrezy v obrazovke môžeš nájsť na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom