V závere minulého roka spoločnsť Synaptics predstavila špeciálny snímač odtlačkov, ktorý bol pripravený na implementáciu priamo pod displej smartfónov. Dlho sa špekulovalo, ktorý výrobca využije tento skener ako prvý. Najväčší favoriti pritom neboli Apple ani Samsung, ale čínsky výrobca Vivo.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Na prebiehajúcom technologickom veľtrhu CES 2018 sme sa dočkali rozuzlenia. Vivo skutočne v Las Vegas predstavuje vôbec prvý smartfón so zabudovaným snímačom v displeji. Výrobca demonštruje novú technológiu na zariadení s neznámym oficiálnym menom, no mohlo by ísť o upravený model X20 Plus. Snímač odtlačkov od Synaptics funguje v spolupráci s OLED obrazovkami, pričom Vivo by malo využívať dokonca technológiu AMOLED. Oficiálne potvrdenia od výrobcu však zatiaľ chýbajú.

OLED technológia displeja je dôležitý pre fungovanie snímača. Po priložení prstu na konkrétnu plochu obrazovky, v mieste, kde by sme ešte pred rokom hľadali klasický skener odtlačkov, sa displej na chvíľu rozsvieti, aby tak senzor od Synaptics mohol zaznamenať obrazové informácie odtlačku. Detaily o fungovaní snímača si môžeš pozrieť v našom predchádzajúcom článku. Ide teda o inú technológiu, ako vyvíja napríklad Qualcomm, ktorý chce pri snímaní prstu využívať ultrazvuk.

O čosi pomalší, ale bezpečný

Odomykanie smartfónu Vivo bude v porovnaní s klasickými snímačmi o čosi pomalšie. Používateľ by sa však mal do systému dostať za približne 0,7 sekúnd. Na priloženom videu vyzerá používanie a odmykanie smartfónu stále pohodlne. Podľa výrobcu senzoru je v oblasti zabezpečenia nová technológia rovnako bezpečná ako pri kapacitnom snímaní.

Oficiálna dostupnosť smartfónu Vivo so snímačom odtlačkov v displeji ešte nie je oficiálne známa, k zákazníkom by sa však mal dostať ešte v prvom kvartáli 2018. Karty by mohol ešte zamiešať Samsung s modelom Galaxy S9, ktorý má prísť vo februári, no doterajšie špekulácie presvedčivo naznačujú, že snímač v displeji neprinesie. Čínsky výrobca tak vypaľuje rybník gigantom ako Samsung a Apple, a funkcia, na ktorú čakalo množstvo používateľov, je konečne tu.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
67%
Chcem to
17%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
17%
O autorovi
Pavol Lupták
Som študentom vysokej školy so zameraním na IT a aj vďaka tomu je môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. Rád čítam, športujem a píšem. E-mail: [email protected]
  • Spout

    no chce to este dotiahnut…ta rychlost je este mizerna a mam pocit ze z vypnuteho displeja ho cez odtlacok neodomknes, treba zasvietit displej, co tiez nie je moc prakticke…

    • Chorchero Vialobos

      To si taky myslím, jako podle mě je snímač otisku na zádech telefonu ideální řešení, stejně tam ničemu nevadí, záda telefonu jsou prostě nevyužitý prostor, takže moc nerozumím jaký má tohle smysl cpát všechno na jednu stranu kde je display