Samojazdiace vozidlá patria medzi najviac skloňované témy súčasného technologického sveta. Hoci je ich vývoj ešte len na začiatku, zopár takýchto autonómnych kúskov úspešne brázdi svetové cestné komunikácie. Jeden z nich sa donedávna premával aj po meste Tempe v americkej Arizone, no kvôli nedávno vzniknutým okolnostiam si najbližších pár dní určite nezajazdí.

Špeciálne upravený automobil od Volva sa totižto podieľal na dopravnej nehode, po ktorej skončil prevrátený na pravej strane. Podľa doterajších zistení tak ide o doposiaľ najväčšiu dopravnú nehodu, do ktorej bolo zapletené autonómne vozidlo. Našťastie však nebol nikto z účastníkov pri tejto dopravnej kolízii vážne zranený a škody sú tak iba materiálneho charakteru. Samotná spoločnosť Uber potvrdila, že počas nárazu bolo vozidlo v samojazdiacom režime, a to aj napriek tomu, že na jeho predných sedadlách sedeli cestujúci.

zdroj fotografie: Uber

Ďalej sa nechala počuť, že okamžite začne s vyšetrovaním, aby mohla do budúcna vzniku podobných situácií zabrániť. Neskôr sa však k tejto nehode vyjadril aj policajný hovorca mesta Tempe, ktorý prehlásil, že samojazdiace vozidlo nenesie na kolízii žiadnu vinu. Podľa policajných zložiek bolo totižto upravené Volvo XC90 zasiahnuté iným automobilom, ktoré viedol klasický vodič z mäsa a kostí. Napriek tomu, že vozidlo od Uberu nenesie na vzniku kolízie žiadnu vinu, sa však rozpútala búrlivá debata o bezpečnosti takýchto automobilov.

zdroj fotografie: Twitter/FrescoNews/MarkBeach

Nenechaj si ujsť
Tesla znova prekvapuje! Model 3 bude až 10-krát bezpečnejší ako bežné automobily

Veľká skupinka ľudí si totižto myslí, že je na reálne využívanie týchto vysoko inteligentných automobilov priskoro a zámerne ich bojkotujú. Pravdou ale je, že doteraz žiadnu zo vzniknutých kolízií nespôsobil samojazdiaci automobil. Uber od decembra minulého roka využíva v štáte Arizona až 16 autonómnych vozidiel značky Volvo. Toto však nie je prvý problém, na ktorom sa jedno z nich svojou troškou podieľalo. Hneď prvý týždeň po spustení prevádzky totižto bolo jedno z týchto áut pristihnuté pri tom, ako prechádza cez rušnú križovatku na červenú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú