Prehľad
Rozmery a hmotnosť

88 x 53 x 18 mm, 70 g

Displej

2" IPS displej s rozlíšením 320 x 240 pixelov

Čipset

Hi3556 V100

Pamäť

externá, podpora microSD od 16 GB do 64 GB

Fotoaparát

5 MPX snímač Sony IMX335, uhol záberu 140°, clona f/1.7, formát videa MP4, kompresia H.265/H.264
Kvalita videa: 2,7K (2592 x 1944 pixelov) pri 30 fps, FullHD

Batéria

500 mAh vstavaná, napájanie cez microUSB z autozapaľovača

Ostatné

DeFog algoritmus, podpora hlasového ovládania v angličtine, ADS, WDR, aplikácia 70Mai pre Android a iOS, monitorovanie parkovania, automatické prepisovanie záznamov

Plusy

+ Konštrukcia
+ Displej
+ Cena
+ Kvalita videa
+ Aplikácia

Mínusy

- Základ je bez GPS modulu
- Šum na nočných videách
- Oneskorenie pri reálnom pohľade v aplikácii
- Vkladanie microSD karty

Šoférovanie nie je v dnešnej preplnenej premávke vždy bezpečné. Zlá situácia v preplnených mestách, počasie či neraz aj arogantní a neskúsení vodiči dokážu poriadne zavariť ostatným účastníkom, ktorí môžu na ich konanie doplatiť pri dopravnej nehode. Napriek dodržiavaniu pravidiel a zákona sa havárii niekedy nedokážeme vyhnúť. Mnohokrát je však ťažké určiť vinníka, no v takýto situáciách bývajú nesmierne užitočným pomocníkom autokamery, ktoré sú obľúbenou doplnkovou výbavou v aute aj u slovenských vodičov.

Na trhu je dostupné veľké množstvo rôznych modelov, no v tomto smere sa osvedčili aj autokamery od čínskeho Xiaomi. Po niekoľkých modeloch sa výrobca rozhodol predstaviť v spolupráci so 70Mai ďalší model, ktorý ponúka mnoho žiadaných vlastností za výbornú cenu. V redakcii sme sa tak tentokrát opäť rozhodli upustiť od smartfónov a pozreli sme sa na ďalší užitočný gadget, ktorý sa môže ocitnúť na čelnom skle aj v tvojom aute.

Kúpiť autokameru 70 Mai Dash Cam Pro len za 47 €
Dostupnosť v Európe, doručenie 2-5 dní

Príjemný dizajn kvalitného plastu

Aj pri tomto produkte od Xiaomi platí, že dokáže kombinovať skvelé vlastnosti za výbornú cenu. To sa týka tiež samotnej konštrukcie kamery, ktorá ja vyrobená z plastu. Celé zariadenie poňal výrobca trocha netradične a miesto pevného umiestnenia objektívu zvolil otočný mechanizmus, ktorým je možné prispôsobiť nahrávanú oblasť pred autom. Práve na tejto časti sa nachádza aj malá notifikačná LED dióda, ktorá informuje o nahrávaní záznamov.

Zobraziť celú galériu (26)
Matúš Mitro/FonTech

Xiaomi stavilo na slušnú obrazovku s uhlopriečkou 2“, pod ktorou sa nachádza pätica hardvérových tlačidiel pre ovládanie funkcií a napájania. Z opačnej strany potom môžeme nájsť krytku pre GPS modul, ktorý je dostupný ako samostatný doplnok. Kamera sa vďaka lepiacej ploche prichytí na čelné sklo auta.

Používateľa poteší aj samotné elegantné balenie, ktoré obsahuje okrem 3,5 m dlhého napájacieho kábla, nálepiek a pomocného nástroja aj samotnú USB nabíjačku do autozapaľovača, ktorá bude nabíjať vstavanú batériu tejto autokamery. Vytknúť však musím spôsob vkladania microSD karty, ktorý je pomerne komplikovaný. Bez nejakého tenkého nástroja, mince či kľúča sa tak používateľ neobíde a žiaľ Xiaomi nepribalilo žiaden doplnok, ktorý by to uľahčil.

Prvotná inštalácia

Xiaomi ani pri tejto kamere nevyužilo žiadnu prísavku na čelné sklo a miesto nej sa na držiaku nachádza silná lepiaca podložka, ktorú je nutné prilepiť na pribalenú priehľadnú nálepku. Sklo je vhodné pred inštaláciou očistiť od nečistôt a prípadnej vlhkosti, aby nevznikli po nalepení bubliny. Nálepka má potom vymedzený priestor, ktorý naznačuje, kam je držiak potrebné prilepiť.

Zobraziť celú galériu (26)
Matúš Mitro/FonTech

Následne stačí pripevniť kameru a napojiť ju pomocou dlhého kábla do elektrickej zásuvky, teda zapaľovača v aute. Kábel je vhodné skryť do čalúnenia bočných stĺpikov, aby nebol z estetického hľadiska príliš na očiach. V mojom prípade som kameru inštaloval za spätné zrkadlo, kde ju takmer vôbec nevidno, no má skvelý výhľad na cestu pred autom. Oblasť inštalácie kamery na čelné sklo je však individuálna záležitosť a každý si ju môže upevniť tam, kde uzná za vhodné.

Všetko potrebné v angličtine

Výrobca si pripravil mnoho skvelej výbavy aj po softvérovej stránke a 70 Mai Pro Dash kamera skrýva vo výbave takmer všetko, čo by od nej používateľ očakával. Funkciami dokonca prekonáva niektoré autokamery za omnoho vyššie ceny. Ovládanie tohto modelu je v celku intuitívne aj vďaka prítomným ikonám jednotlivých možností a systému v angličtine.

Zobraziť celú galériu (26)
Matúš Mitro/FonTech

Prvým tlačidlom je možné zapnúť/ vypnúť nahrávanie zvuku, ďalšie zľava zasa umožní nahrávanie núdzového videa, tretím sa používateľ dostáva do galérie a posledným do nastavení kamery. Spodné tlačidlo slúži na zapnutie/ vypnutie kamery, po ktorom sa po aktivácii v nastaveniach spustí aj nepretržité nahrávanie pri parkovaní. To zaznamená videá na parkovisku, čo môže byť užitočné najmä pri nákupných centrách.

Zobraziť celú galériu (26)
Matúš Mitro/FonTech

Nahrávanie však závisí od napájania, no pokiaľ je autokamera pripojená do zapaľovača auta, má dostupný stály zdroj energie. Integrovaná batéria má kapacitu 500 mAh a žiaľ nevydrží viac než pár hodín. Všetky záznamy, vrátane núdzových, sa ukladajú na pamäťovú kartu (nie je súčasťou balenia) s podporovanou kapacitou od 16 GB do 64 GB.

Záznamy sú pritom prepisované automaticky, avšak núdzové nahrávky má používateľ k dispozícii až do ich odstránenia. To príde vhod najmä pri dopravnej nehode, kedy táto autokamera dokáže automaticky rozoznať situáciu a celý priebeh havárie nahrať osobitne. Treba tiež poznamenať, že pri prezeraní záznamov cez kameru sa preruší nahrávanie.

Nastavenia

Ponuka nastavení v kamere prakticky obsahuje všetky potrebné funkcie, ktoré som si vedel prispôsobiť aj prostredníctvom smartfónu, čo považujem za pohodlnejší spôsob, a to najmä pri prvotnom zapnutí. Aby však bolo možné nastavovať cez smartfón, je potrebné pripojiť sa cez Wi-Fi hotspot ku kamere, kedy sa následne sprístupnia všetky možnosti, vrátane zobrazenia záberu z objektívu v reálnom čase, aj keď s malým oneskorením.

Zobraziť celú galériu (26)
Matúš Mitro/FonTech

Nastavenia obsahujú možnosti pre prispôsobenie Wi-Fi, zvuku pri zapnutí kamery, nahrávania, doby zapnutia obrazovky, prispôsobenie dátumu a času či hlasového ovládania v anglickom jazyku. V nastaveniach je možné zvoliť intenzitu rozoznávania kritických situácií, podľa ktorých bude reagovať núdzové nahrávanie záznamov, pričom na výber sú 3 možnosti, a to od nízkej, strednej, až po vysokú frekvenciu.

Pri samotnej kvalite videa sú na výber 3 dostupné možnosti rozlíšenia: 2592 x 1944 pixelov, 2560 x 1440 pixelov a 1920 x 1080 pixelov. Z môjho testovania som usúdil, že kamera dokáže aj s nižším rozlíšením vyhotoviť kvalitné zábery s potrebnými detailmi z ciest a spoľahlivo zaznamenať aj poznávacie značky áut. To všetko pri uhle záberu až 140°.

Zobraziť celú galériu (26)
Matúš Mitro/FonTech

Záznamy nahráva aj po zaparkovaní vozidla, kedy je možné zvoliť dĺžku natáčania, po ktorej sa následne vypne. Najdlhšie ale dokáže natáčať video 50 minút po vypnutí motora. Potom však ostáva aktívna a prípadné udalosti začne nahrávať hoci aj uprostred noci. Neraz sa mi tak stalo, že nahrávanie parkovacieho videa začalo napríklad pri silnejšej búrke, čo len potvrdzuje, že G-senzor dokáže rozoznať viaceré situácie a otrasy, ktorými začne nahrávanie.

Skvelé zábery počas dňa i noci

Počas jázd som v kamere využíval iba menšiu 16 GB pamäťovú microSD kartu, ktorá pri videách v najvyššej kvalite nedokáže poňať príliš veľa záznamov a už po niekoľkých hodinách sa zábery začali prepisovať. Počas parkovania aj jazdy sa vytvárajú 1-minútové videá, ktoré pri najvyššom rozlíšení dosahujú veľkosť aj 163 MB. Odporúčam však staviť na microSD kartu aspoň s kapacitou 32 GB, ktorá dokáže uložiť väčšie množstvo videí.

Kvalita videa bola vo všetkých prípadoch veľmi dobrá a s natáčaním nemal objektív s 5 MPx snímačom Sony IMX335 a clonou f/1.8 problém ani v noci pri slabom svetle. V tom prípade sa už ale objavoval výraznejší šum.

Systém navyše obsahuje špeciálny DeFog algoritmus, ktorý upravuje nahrané zábery v prostredí so zníženou viditeľnosťou alebo na snehu. Svojimi kvalitami videa však Xiaomi 70Mai kamera do auta postačí každému vodičovi.

Nápomocná aplikácia pre plnohodnotné používanie

Samotná aplikácia v smartfóne slúži ako prehľadný a pohodlnejší spôsob nastavenia kamery pripevnenej na čelné sklo bez toho, aby ju používateľ vyberal z držiaka. Obsahuje všetky potrebné funkcie ako systém kamery, vrátane možnosti aktualizácie softvéru.

Počas môjho používania prišla aktualizácia, ktorá vylepšuje citlivosť kamery pri parkovaní auta a pridáva rýchlosť a údaje o polohe v prípade využitia GPS modulu. Aplikácia sa však ku kamere pripojí cez Wi-Fi hotspot, ktorý nie je dostupný nepretržite a aktivuje sa iba zapnutí kamery. Cez smartfón je možné prezerať galériu a nahrané videá, ale tiež vytvoriť aktuálnu fotografiu obrazu z kamery.

Dokonalý spoločník na cesty za výbornú cenu

Autokamery sa v posledných rokoch stali obľúbeným nástrojom na zaznamenávanie videí na cestách, kde už neraz pomohli pri riešení dopravnej nehody. Nie každý model však dokáže poskytnúť za málo peňazí veľa skvelých možností, no to o kamere Xiaomi 70Mai neplatí.

Zobraziť celú galériu (26)
Matúš Mitro/FonTech

Kúpiť autokameru 70 Mai Dash Cam Pro len za 42 €
Kupón BGAnniversary

Tento lacný doplnok do auta totiž splní všetky očakávania vodiča, ktorému poskytne kvalitné zábery z jazdy a prinesie aj jednoduché ovládanie za zlomok cien konkurenčných modelov. Xiaomi tak znova dokázalo aj pri tomto gadgete, že je vo svojom obore jedným z najlepších. Ak taktiež hľadáš čo najlepšiu autokameru za lacný peniaz, Xiaomi 70Mai Dash Cam Pro je tou správnou voľbou, ktorá ťa nebude stáť ani 50 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP