Plusy

+ Výkon
+ OLED displej
+ Rekuperácia energie pri brzdení
+ Cena
+ Vhodné vylepšenia v porovnaní s Kugoo S1

Mínusy

- Smerovky na riadidlách nedržia príliš pevne
- Protišmyková plocha sa rýchlo opotrebúva
- Absencia kotúčových bŕzd

Elektrické kolobežky sa stali moderným trendom a novým dopravným prostriedkom pre jednotlivcov v mestách, ktorí sa chcú rýchlo dopraviť na kratšie vzdialenosti. Do tohto segmentu už zavítalo viacero známych výrobcov, vrátane Xiaomi, Ninebot či Alfawise a dokonca sa aj u nás v Bratislave začala rozbiehať služba pre zdieľanie kolobežiek.

Tieto „nemotorové vozidlá“ si už obľúbili používatelia po celom svete. My sme si tentokrát vyskúšali kolobežku Kugoo S1 Pro, ktorá podľa názvu napovedá, že chce byť vylepšenou verziou klasického modelu Kugoo S1. Spravil však výrobca dostatočné úpravy na to, aby mohol jeho nový kúsok niesť tento prívlastok? To a ešte viac sme zisťovali počas nášho testovania, v ktorom sme zavítali aj do ulíc mesta a vyskúšali si všetky možnosti, ktoré tento užitočný dopravný prostriedok ponúka.

Zákony

V prvom rade si však pripomenieme nové zmeny v segmente kolobežiek a to, ako ich po novom rozlišuje zákon na Slovensku. Hoci donedávna nemali samostatnú kategóriu, s novými úpravami zákona o cestnej premávke boli zaradené do kategórie V medzi osobné nemotorové vozidlá iné ako kategórie L, pri ktorých slúži na pohon okrem ľudskej sily aj pomocný elektrický motorček.

Kúpiť vynovenú elektrickú kolobežku KUGOO S1 Pro za 310 €
Expresne rýchle doručenie z EU skladu a Kupón KUGOOPRO

Netreba zabúdať, že používatelia, teda vodiči elektrických kolobežiek, musia dodržiavať pravidlá cestnej premávky rovnako ako cyklisti, čo platí nielen pri spôsobe jazdy v premávke, ale aj pri povinnej výbave. Viac informácií o nových zmenách zákona týkajúcich sa el. kolobežiek nájdeš v samostatnom článku.

Dizajn a konštrukcia

Teraz sa však už poďme pozrieť na to, v čom sa „Pro“ verzia Kugoo S1 líši od klasiky. Každého už pri prvej jazde poteší najmä tuhá konštrukcia, ktorej hlavná časť je vyrobená z kovu. Telo kolobežky je dobre skladateľné a po rozložení nepôsobí žiadnym lacným dojmom, a to ani napriek prítomným plastom, ktoré sú skutočne pevné. Uchytenie prednej časti je vystužené a vôbec sa nehýbe. Vďaka skvelej konštrukcii tak kolobežka dobre drží na ceste počas jazdy a príjemne sa riadi aj vďaka gumeným riadidlám s prispôsobiteľnou výškou.

To príde vhod najmä pre vyšších jedincov, ktorým týmto spôsobom poskytne Kugoo S1 Pro pri jazde vyššiu stabilitu. Na koncoch riadidiel nájdeme aj smerové svetlá, ktoré môžu blikať alebo trvalo svietiť.  Za bežného dňa však nie sú príliš dobre rozoznateľné a svoju úlohu zvládnu na výbornú najmä v noci. Lepšie státie na kolobežke zasa zabezpečuje protišmyková plocha, ktorá sa ale rýchlo opotrebúva.

Výrobca teraz pribalil do balenia aj tašku pre pohodlnejšie prenášanie kolobežky. Jej hmotnosť sa zastavila na 11 kg. Samotný proces skladania však vyžaduje trocha sily. Podľa nového zákona je každá elektrická kolobežka povinná spĺňať niekoľko podmienok pre základnú výbavu a musí obsahovať dostatok bezpečnostných prvkov. Základom sú v tomto prípade odrazové prvky pre bezpečnosť počas jazdy v horšom počasí a počas noci, ktoré v Kugoo S1 Pro samozrejme nechýbajú.

Nájdeme tu aj zadné červené svetlo a predné biele svetlo, ktoré ti vďaka 24 LEDkám spoľahlivo posvieti na cestu v tme. Novinkou sú však bezdušové kolesá, pri ktorých sa defektu rozhodne báť nemusíš a pohodlnejšiu jazdu prinášajú aj malé otvory pre tlmenie nerovností na cestách. V porovnaní s kolobežkou od Xiaomi sú však o čosi menšie. K tlmeniu nerovností dopomáha aj dvojica tlmičov v prednej a zadnej časti kolobežky, ktorá sa postará o komfortnejšiu cestu.

Výbava

Kugoo S1 Pro však nie je žiadnym pomalým prostriedkom a pri jazde dokáže vďaka 350 W elektromotoru vyvinúť rýchlosť až 25 km/h so slušným zrýchlením, ktoré môže vodiča naozaj prekvapiť. Povedal by som, že akcelerácia je agresívnejšia a motor poskytuje výkon rýchlejšie ako konkurenčné modely Xiaomi. Rozjazd však býva niekedy trhavý. Kolobežka je stavaná na maximálnu nosnosť 120 kg.

Všetky potrebné informácie pritom zobrazuje OLED displej na riadidlách, ktorý v porovnaní s klasickou verziou Kugoo S1 dostal aj ochranný film. Obrazovka je dobre čitateľná aj za slnečného dňa, pričom pod ňou nájdeme päticu tlačidiel pre ovládanie zapínania/vypínania kolobežky, rozsvietenie svetiel či zobrazenie informácií. Medzi ne patrí zostávajúca kapacita batérie, rýchlosť, dojazd a prejdená vzdialenosť. Nechýba tu ani akási alternatíva zvončeka, teda zvukové upozornenie, ktoré príde vhod pri „trúbení“ v premávke.

Na dlhšiu trasu využije vodič kolobežky aj funkciu tempomatu, ktorá mu umožní udržiavať konštantnú rýchlosť až do stlačenia brzdy. Brzdenie je možné aktivovať po stlačení ľavej páčky, zatiaľ čo tá pravá slúži na akceleráciu kolobežky. Brzdiť je možné aj nožnou brzdou vzadu. Práve brzdenie, pri ktorom svieti aj zadné červené svetlo, hrá pri jazde dôležitú rolu, keďže pri ňom dochádza k rekuperácii energie, čím sa dopĺňa kapacita batérie.

Kvôli upraveným kolesám sa však táto špecifikácia zmenila a teraz je na úrovni 7,5 Ah. Plné nabitie kolobežky trvá zhruba 4 hodiny. V prípade motora však k zmenám nedošlo a 350 W bezkomutátorový elektromotor s krútiacim momentom 13,3 Nm je rovnaký ako v prípade Kugoo S1. Takáto pohonná jednotka však dokáže v jednom z 3 režimov vyvinúť spomínanú maximálnu rýchlosť 25 km/h. V nižšom režime je maximálka 15 km/h a zlatou strednou cestou je maximálna rýchlosť 20 km/h. Celková výdrž na jedno nabitie pritom závisí od viacerých faktorov ako je hmotnosť vodiča, rýchlosť, stúpanie a ďalšie.

V priemere je pri normálnej jazde možné na plnú kapacitu batérie prejsť približne 30 km. Nám sa podarilo dosiahnuť dojazd 27 km pri hmotnosti vodiča 80 kg. Kolobežka bez problémov zvládla aj 8 % stúpanie do kopca. S vyššou rýchlosťou však energia rýchlo ubúda a prejdená vzdialenosť na nabitie sa môže znížiť aj na maximálne 20 km. Bez problémov ale dokáže používateľa prepraviť na krátke vzdialenosti a pri jazde v meste rozhodne niečo vydrží.

Záver

Vo výsledku je nová kolobežka Kugoo S1 Pro skutočne lepším nástupcom klasickej verzie, hoci výrobca nespravil zásadné zmeny v pohone a výdrži batérie. Menšie, no stále dôležité úpravy na správnych miestach sa tak postarali o vytvorenie ďalšieho skvelého dopravného prostriedku, ktorý nájde uplatnenie aj u nás na Slovensku.

Kúpiť vynovenú elektrickú kolobežku KUGOO S1 Pro za 310 €
Expresne rýchle doručenie z EU skladu a Kupón KUGOOPRO

Práve vďaka svojej kompaktnosti a rýchlosti sa stáva tento model spoľahlivým pomocníkom pri každodennom „behaní“ po meste, kde sa každému pomôže dostať na požadované miesto rýchlejšie a bez nutnosti trčať v dopravných zápchach. Budúceho majiteľa navyše prekvapí aj príjemnou cenou, ktorá je pri pohľade na jej možnosti a spracovanie veľmi lákavá, a to dokonca aj v porovnaní s konkurenciou od Xiaomi. Táto nová elektrická kolobežka od perspektívnej značky tak môže byť tvoja už za 310 € vďaka kupónu KUGOOPRO. Dodanie s expresne rýchlym doručením (4 dni) bez dodatočných poplatkov priamo z európskeho skladu v Poľsku je čerešnička na torte. Predajca taktiež zaručuje ročnú záruku a následný servis v Poľsku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom