Kým sa Qualcomm doteraz činil najmä v segmente procesorov pre smartfóny, čoskoro sa pustí aj do výroby silnejších čipov. Krátko po tom, čo spoločnosť oznámila procesor novej generácie, Snapdragon 850, sa objavili správy aj o novom kremíku pre ultrabooky. Qualcomm chce s novým Snapdragonom 1000, ktorý bude optimalizovaný pre výkonnejšie zariadenia, konkurovať renomovanému Intelu.

Prednedávnom sa v ďalekej Kórei podarilo Samsungu úspešne dokončiť vývoj nového výrobného procesu pre 7 nm procesory smartfónov. Svoje prvé vzorky na testovaciu produkciu k nemu zašle aj Qualcomm, ktorý chce budúce vlajkové lode osadiť čipom Snapdragon 850. Tento procesor novej generácie prinesie oproti aktuálnemu Snapdragon 845 ešte vyšší výkon, no stále nebude tou správnou voľbou pre výpočty v notebookoch a ultrabookoch.

Qualcomm sa chystá ohroziť procesory Intelu

Nová 850-ka sa však v nových smartfónoch neocitne skôr ako koncom tohto, alebo až začiatkom budúceho roka. S novým 7 nm výrobným procesom poskytne vlajkovým modelom viac výkonu pri nižšej spotrebe energie. Qualcomm však chystá ešte výkonnejší čip, Snapdragon 1000. Táto úplne nová kategória v jeho ponuke bude vyhradená najmä pre osadenie v ultrabookoch. Procesor o výkone 12 W by pritom nemal byť v matičných doskách zabudovaný, ale bude sa do nich len dodatočne zapájať.

Zobraziť celú galériu (1)
Technique Gyan/YouTube

Nenechaj si ujsť
Unikli prvé informácie o procesore Snapdragon 855. Čo prinesie budúci kráľ Qualcommu?

Navyše sa má Snapdragon 1000 spolčiť s operačnou pamäťou RAM typu LPDDR4X o kapacite 16 GB a k tomu sa pridajú dva moduly 128 GB veľkého interného úložiska UFS 2.1. Qualcomm to v segmente ultrabookov skúšal už skôr. Jeho Snapdragon 835 ale nebol dostatočne silný najmä pri práci so 64-bitovými aplikáciami. Nový model by tak mal priniesť viac než 30 % nárast výkonu, ktorý by bol v cieľových zaradeniach dobre zhodnotený.

S touto novinkou tak chce Qualcomm zavariť Intelu, ktorý sa stále javí ako dominantná spoločnosť pokiaľ ide o procesory počítačov, notebookov a ultrabookov. Jeho 15 W čipy tak onedlho dostanú konkurenciu, ktorá to myslí naozaj vážne a svojimi vlastnosťami sa ich pokúsi tromfnúť. Ako sa však bude Snapdragonu 1000 dariť v skutočnosti uvidíme až po prvých testoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom