Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elektronické čipy, ktoré sa starajú o výpočtové úlohy našich smartfónov, nám každoročne prinášajú čoraz viac výkonu pri ešte menších rozmeroch. Do posledných vlajkových lodí zavítali procesory vyrábané 10 nm procesom, ktoré stále patria medzi najvýkonnejší kus kremíka v tomto segmente. Kórejský Samsung nezaháľal a vďaka skorému ukončeniu vývoja nového výrobného procesu môže už čoskoro spustiť výrobu ďalšieho procesora od Qualcommu.

Posledná veľká inovácia pri výrobe procesorov do našich smartfónov nastala vtedy, keď sa Samsungu úspešne podarilo vyladiť 10 nm výrobný proces. Táto novinka priniesla do mobilných čipov ešte viac výkonu pri nižšej spotrebe energie. Výrazné rozdiely tak používatelia pociťovali pri prechode od procesora Snapdragon 821 k Snapdragonu 835. Ďalším veľkým krokom vpred bude výroba novej generácie procesora Snapdragon 855, ktorý však už bude vyrábaný 7 nm výrobným procesom.

Samsung sa poriadne vyšvihol

Na tejto technológii úspešne pracoval kórejský Samsung, ktorý práce na jej vývoji ukončil už o 6 mesiac skôr ako plánoval. S novým spôsobom výroby procesorov môžeme očakávať ešte vyšší nárast výkonu a nižšiu spotrebu energie batérie. Termín pre dokončenie 7 nm výrobného procesu bol pôvodne stanovený na druhý polrok tohto roka. Vďaka skorému dokončeniu vývoja tak môže Qualcomm posielať Samsungu prvé vzorky svojho nového procesora Snapdragon 855, ktorý obsadí budúcoročné vlajkové lode. 

Nenechaj si ujsť
Unikli prvé informácie o procesore Snapdragon 855. Čo prinesie budúci kráľ Qualcommu?

Samsung pri vývoji novej 7 nm výrobnej technológie využil tie najmodernejšie spôsoby, vrátane extrémne citlivého zariadenia s ultrafialovým žiarením. Aby však spoločnosť predbehla svojho najväčšieho rivala, firmu TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), neostala len pri výrobe procesorov novej generácie, ale rovno sa pustila do vývoja 5 nm výrobného procesu. Miniaturizácia elektronických súčiastok teda pokračuje aj naďalej. V najbližších rokoch sa tak stretneme s čipmi, ktoré nám so svojimi miliardami tranzistorov ukážu, čo je to poriadny výkon. To všetko sa pritom vmestí len do kompaktnej konštrukcie našich milovaných smartfónov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú