Čínsky výrobca elektromobilov Aiways plánuje začiatok dodávania prvých elektromobilov v Európe ešte tento rok. Ako informuje portál Ecomento, automobilka najnovšie odhalila cenu základného modelu v Nemecku.

Automobilka Aiways sa stal prvým a zatiaľ jediným čínskym výrobcom elektromobilov, ktorý môže svoje elektromobily predávať aj na európskom trhu vďaka zisku tunajšej licencie. Od začiatku je však jasné, že jeho úspešnosť bude značne ovplyvnená cenou.

Viceprezident spoločnosti pre globálne operácie Alexander Klose už v minulosti, keď ešte európske ceny neboli známe, uviedol, že model s najvyššou výbavou a najvyššími špecifikáciami by mal okolo 40 000 €, avšak cena elektrického SUV v Číne, ktoré parametrami môže konkurovať aj oveľa drahším modelom, sa pohybuje na úrovni 25 000 €.

Cena základného modelu v Nemecku sa k tejto cene už skutočne blíži. Nemecký federálny úrad pre ekonomiku a kontrolu exportu (BAFA) uverejnil oficiálny dokument, v ktorom sa nachádzajú elektromobily oprávnené pre využitie dotácií, pričom sa pri Aiways U5 nachádzala cena 31 084 € bez DPH.

V Nemecku by sa tak po pripočítaní 16 % DPH síce cena vyšplhala až na 36 057,44 €, no po odpočítaní všetkých dotácií sa v Nemecku môžu tešiť na elektrické SUV za 26 577,44 €. Pre porovnanie, na Slovensku by cena tohto elektromobilu po pripočítaní 20 % DPH bola 37 300 €.

Aiways U5 by sa mal v Európe predávať mimo siete automobilových dílerov a kúpa prebehne pomocou e-shopov. Podľa Ecomento čínska automobilka využije siete predajcu elektroniky Euronics, ktorý pôsobí aj na Slovensku.

Sklamanie v bezpečnostných testoch

Pri Aiways U5 je však diskutabilná jeho bezpečnosť. Čínske elektrické SUV sklamalo v bezpečnostných testoch Euro NCAP, kde získalo len 3 hviezdičky napriek tomu, že vozidlu nechýba množstvo asistentov či bezpečnostných prvkov. Viac o tejto téme si môžeš prečítať v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú