Na európsky trh už čoskoro môže vstúpiť čínska automobilka AIWAYS, ktorá je pomerne mladou a o malú chvíľu bude oslavovať len svoje tretie narodeniny. Už koncom septembra získala ako vôbec prvá čínska automobilka európsku licenciu, vďaka ktorej môže svoje model AIWAYS U5 predávať aj na našom trhu – informuje portál Autonews.

AIWAYS U5 je elektrické SUV, ktoré sa bude agresívnym spôsobom zaujať tunajších zákazníkov. Prekvapí predovšetkým cena, ktorá by sa za základný model mala pohybovať na úrovni 25 000 eur. Nechýba množstvo asistentov, moderný interiér či rôzne bezpečnostné prvky, ktoré chránia vodiča a posádku. Odradiť od kúpy môže hlavne značka, ktorá je pre našinca neznáma a otázkou tiež ostáva aj servisná podpora.

Úspech je otázny

Aj vďaka vyššie spomenutým dôvodom je otázne, či bude vstup automobilky na náš trh úspešný alebo nie. Svojimi vlastnosťami a parametrami však môže konkurovať aj oveľa drahším konkurentom. Elektromotorom poháňané vozidlo dokáže vyvinúť maximálny výkon 125 kw, pričom krútiaci moment je 315 Nm.

Na európsky trh už čoskoro môže vstúpiť prvá čínska automobilka
AIWAYS

Podľa najnovšieho európskeho štandardu NEDC by dokáže na jedno nabitie prejsť až 503 kilometrov, čo už je pomerne slušná diaľka. Batéria má pritom len 65 kWh, uložená je v zadnej časti vozidla a vďaka rýchlemu nabíjaniu sa z 30 % na 80 % nabije za menej ako 30 minút.

AIWAYS

Vo výbave sa nachádza až 15 rôznych radarov a 7 kamier, dve z nich sú v interiéri. Samozrejmosťou je adaptívny tempomat, systém automatického brzdenia, automatické prepínanie svetiel, senzor mŕtveho uhla a množstvo ďalších moderných vychytávok.

Zaujímavou možnosťou je aj ovládanie niektorých funkcií priamo z mobilu. Prostredníctvom aplikácie máš k dispozícii viac ako 60 funkcií, okrem iného aj aktuálny stav vozidla, prehľad nabíjacích staníc, dokážeš si lokalizovať vozidlo, zapnúť kúrenie či pristupovať priamo ku kamerám, ktoré sú súčasťou vozidla.

AIWAYS

Technológiám sa medze nekladú

Vozidlo tiež zaujme svojim interiérom, ktorému dominujú dotykové obrazovky. Prístrojová doska je tvorená trojicou displejov /4,2″ + 7″ + 4,2″) s rozlíšením 1920 x 720 pixelov a nahrádzajú tak pomaly ustupujúce analógové budíky. Stredový panel je zas tvorený 12,3″ FullHD displejom.

Ovládanie prebieha výlučne dotykom, čo je trochu škoda, nakoľko ovládanie klimatizácie či rádia je stále lepšie a intuitívnejšie prostredníctvom fyzických ovládačov. Nechýba ani ambientné osvetlenie interiéru a na pohľad veľmi slušné sedadlá s výrazným bočným vedením.

AIWAYS

Ako bolo spomenuté, predpokladaná cena je 25 000 eur, čo je ta takto vybavené vozidlo veľmi prijateľná cena. Z pohľadu bezpečnosti by tu nemalo byť žiadne riziko, nakoľko vozidlo prešlo náročnou homologizáciou. Kedy sa k nám vozidlo dostane však nie je známe. Predpokladá sa začiatok budúceho roka, nakoľko sa vozidlo ešte nezačalo predávať ani v samotnej Číne (až od 29. novembra).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom