Pokiaľ sa čo len trochu orientuješ vo svete elektromobilov, o čínskej automobilke AIWAYS a jej lacnom SUV s názvom U5 si už pravdepodobne aspoň počul. Výrobca pred časom dostal povolenie predávať svoje vozidlá aj na európskom trhu a prvých 500 modelov AIWAYS U5 je už na ceste k nám. Na tému upozornil Electrek.

Prílev lacných čínskych elektromobilov začína

Čínsky AIWAYS sa už dávnejšie stal prvým miestnym výrobcom, ktorému sa podarilo získať európsku licenciu a môže tak svoje elektromobily predávať aj na našom trhu. Postupne sa tak začína na Európu valiť poriadna várka lacných elektromobilov z Číny, ktoré sa snažia zákazníkov prilákať predovšetkým na nízke ceny.

Uvedenie modelu U5 na trh sa plánovalo už v apríli, avšak kvôli globálnej pandémii ho presunuli až na august. Prvých 500 kusov elektrického SUV je však už na ceste do Európy, pričom elektromobily by mali v júli doraziť na Korziku, kde ich bude požičiavať autopožičovňa Hertz, informoval portál InsideEVs. U5 bude potom k dispozícii v Nemecku, Nórsku, Švajčiarsku, Holandsku a pravdepodobne vo Francúzsku.

„Uvedením modelu U5 na trh sa stávame prvou čínskou značkou, ktorá do Európy prinesie elektrické vozidlo. Pre AIWAYS a čínsky automobilový priemysel ako celok je to veľmi dôležitý okamih.

Ukážeme, že elektromobily z Číny môžu konkurovať tým najlepším na svete.“, uviedol viceprezident spoločnosti pre globálne operácie Alexander Klose na virtuálnej tlačovej konferencii v marci.

AIWAYS U5 má elegantný dizajn a cenu, ktorá sa v Číne pohybuje na úrovni 25 000 €, pričom parametrami môže konkurovať aj oveľa drahším modelom. Maximálny výkon vozidla je 125 kW (167 koní) s krútiacim momentom 315 Nm a podľa metodiky WLTP dokáže vozidlo prejsť na jedno nabitie vzdialenosť viac než 400 km, k čomu mu pomôže batéria s kapacitou 63 kWh.

Napriek tomu, že sa vo výbave vozidla nachádza viacero bezpečnostných systémov, vrátane 15 radarov a 7 kamier, čínsky elektromobil pohorel pri bezpečnostných testoch Euro NCAP, kde získal len tri hviezdičky.

Fabrika výrobcu v čínskom Shangrau má ročnú kapacitu až 150 000 vozidiel. AIWAYS plánuje v Európe využiť predajnú stratégiu zameranú na priamy predaj spotrebiteľom s partnerskou sieťou poskytujúcou servis a opravy. Spoločnosť dokonca tvrdí, že do 100 000 najazdených kilometrov nepotrebuje elektromobil žiadnu údržbu.

Európske ceny zatiaľ nie sú verejne známe, avšak Klose uviedol, že model s najvyššou výbavou a špičkovými špeficikáciami by mal stáť približne 40 000 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom