Nedávno sme ťa informovali o príchode čínskej automobilky AIWAYS na európsky trh, pričom sa pýši lacným elektrickým SUV s názvom AIWAYS U5. Podľa najnovších informácií však tento model sklamal pri bezpečnostných testoch Euro NCAP, kde získal len 3 hviezdičky, informuje InsideEVs.

Zaujal nízkou cenou a zaujímavými špecifikáciami

Čínsky AIWAYS U5 je elektrické SUV, a zaujme najmä nízkou cenou, ktorá by sa mala pohybovať na úrovni 25 000 €, ale nezaostáva ani v iných oblastiach. Vozidlo je poháňané elektromotorom s maximálnym výkonom 125 kW (168 koní) a krútiacim momentom 315 Nm.

Batéria má kapacitu 65 kWh, avšak podľa európskeho štandardu NEDC dokáže na jedno nabitie prejsť až 503 kilometrov. Podporuje aj rýchle nabíjanie, pričom z 30 % na 80 % sa dokáže nabiť za 27 minút. AIWAYS U5 je zatiaľ možné iba predobjednať, avšak konečná cena elektromobilu zatiaľ nie je známa.

Vozidlu nechýba množstvo asistentov či bezpečnostných prvkov, a samozrejmosťou je inteligentný systém na vysokej úrovni, ktorý je možné ovládať aj priamo z mobilu, kde je prostredníctvom aplikácie k dispozícii viac ako 60 rôznych funkcií. Od kúpy môže zákazníkov odradiť značka a otázkou stále ostáva aj servisná podpora v Európe.

Nízky výsledok v bezpečnostných testoch

Elektromobil však nedávno poriadne sklamal v bezpečnostných testoch Euro NCAP, kde získal len 3 hviezdičky. Problémy nastali najmä pri testoch bočných nárazov, ako aj pri niektorých funkciách systému automatického núdzového brzdenia (AEB). Pri ochrane chodcov získalo vozidlo dokonca skóre iba 45 %, a lepšie na tom neboli ani bezpečnostné systémy a ochrana detí.

Zobraziť celú galériu (1)
Výsledky modelu AIWAYS U5 v bezpečnostných testoch Euro NCAP / Zdroj: Screenshot / Euro NCAP

Ochrana dospelých osôb získala najviac, pričom skóre činilo 73 %, čo však rozhodne nie je dobrý výsledok. Spoločnosť údajne plánuje tieto problémy vyriešiť, a vylepšené vozidlo poslať na ďalšie kolo testov v priebehu tohto roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP