Aktualizované 28. septembra 2023 – Raketa Falcon 1, prvá raketa firmy SpaceX, dnes oslavuje svoje 15. výročie. Tento stroj poháňal, na rozdiel od dnešných rakiet tejto spoločnosti, len jeden raketový motor a začiatky boli nesmierne komplikované.

Prvé lety končili katastrofami a firme sa sotva podarilo zozbierať dostatok financií na to, aby sa o štart pokúsila naposledy, na štvrtý pokus. V tomto prípade sa však Falcon 1 dostal na obežnú dráhu a SpaceX sa otvorili možnosti, o ktorých firma kedysi ani len nesnívala.

Falcon 1 sa podarilo nahradiť oveľa výkonnejším Falconom 9 a Heavy, ktoré už za sebou majú vyše 100 letov a navyše dokážu pristávať. Začiatkom spoločnosti SpaceX sa bližšie venujeme v nasledujúcom článku.

Pôvodný článok:

SpaceX je dnes najznámejšou kozmickou spoločnosťou a do histórie sa zapísala mnohými dôležitými prvenstvami. S azda najväčšími ambíciami na svete ide o firmu, ktorá má potenciál navždy zmeniť smerovanie ľudstva. Jej začiatky sú však poznačené problémami, neistotou a obrovským riskovaním. Za jej vznik navyše čiastočne vďačíme Rusku a chamtivosti niektorých indivíduí.

Než vznikol SpaceX, Musk mal iné plány – chcel kúpiť ruské rakety

Cesta ku kozmickej spoločnosti SpaceX bola kľukatá a plná pokusov a omylov. Celé to začalo, keď Elon Musk predal svoje podiely v spoločnosti Zip2 v hodnote 22 miliónov amerických dolárov a o tri roky neskôr v PayPal, čo mu vynieslo vyše 100 miliónov. Medzitým dostal nápad a rozhodol sa, že sa pokúsi o popularizáciu vesmíru s cieľom zvýšenia rozpočtu NASA.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP