Ťažko skúšaný ostrov Portoriko, ktorým sa nedávno prehnali dva silné hurikány, sa len pomaly dostáva z následkov tejto katastrofy. Predpokladá sa, že bez stabilných dodávok elektrickej energie je stále až 80 % krajiny. Na obnove elektrickej siete pracuje aj Tesla, ktorá teraz na ostrove otvorila prvé solárne centrum.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Stabilným dodávkam energie sa už môže tešiť detská nemocnica v meste San Juan. Tá je odteraz napájaná prostredníctvom malej solárnej elektrárne, ktorú vybudovala Tesla. Solárne panely si našli miesto priamo na parkovisku nemocnice, pričom by mohlo ísť o približne 800 článkov s celkovým výkonom 250 kW. Súčasťou elektrárne sú aj systémy pre uloženie energie Powerpack. Tie by mali byť štyri, čo znamená kapacitu približne 800 kWh. Nemocnica vďaka tomuto systému môže využívať elektrinu počas dňa aj noci.

Vyrásť majú ďalšie podobné centrá

Tesla začala s pomocou pre Portoriko hneď po tom, čo sa ostrovom prehnali ničivé hurikány. V prvej fáze išlo najmä o dodávky batérií Powerwall, určené na uloženie elektrickej energie v domácnostiach. Nedávno však na ostrov začali prúdiť aj väčšie systémy Powerpack, ktoré sú schopné uchovávať omnoho viac energie a môžu tak napájať energeticky náročnejšie budovy a siete.

 

Elektráreň v San Juan má byť len jedna z mnohých, ktoré plánuje Tesla v Portoriku postaviť. Sústredenie sa na pomoc oblastiam postihnutým nedávnymi hurikánmi, je zároveň jeden z dôvodov, prečo spoločnosť posunula plánované odhalenie svojho prvého elektrického nákladiaka. Predstavenie ďalšieho vozidla Tesly tak má prebehnúť 16. novembra.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]