Keď spravilo AMD rozruch so svojimi čipsetmi rady Ryzen, Intel sa nemohol nechať zahanbiť a urýchlene predstavil ôsmu generáciu svojich procesorov. Tento rok mu to ale úplne nevyšlo a za najvýkonnejším procesorom sveta (podľa benchmarkov) momentálne stojí AMD.

Od predstavenia ubehlo ešte iba pár mesiacov a už sa začínajú šíriť prvé informácie o deviatej generácii procesorov. Keďže tentoraz má Intel na vývoj dostatok času, budúci rok môže poriadne zamiešať karty.

Viac jadier aj vlákien. V každej triede

Informácie pochádzajú zo serveru HKEPC, ktorému sa podarilo spojiť s taiwanskými výrobcami základných dosiek. Vlajková loď Intelu medzi procesormi sa zrejme bude volať Intel Core i7-9700K a má disponovať 8 jadrami a 16 vláknami. Zatiaľ nie je známe, na akej technológii budú procesory postavené, no je dosť možné, že to bude aktualizovaná verzia súčasnej 14 nm++.

Nenechaj si ujsť
AMD po dlhých rokoch porazilo Intel a odnieslo si významné ocenenie. Nvidia ale naďalej kraľuje trhu

Výrazné zmeny sa však dotknú aj rady i5 a i3. Podľa rovnakého zdroja, čipsety Core i5 ďalšej generácie budú obsahovať 6 jadier a 12 vlákien, zatiaľ čo Core i3-ky dostanú 4 jadrá a 8 vlákien. Pre porovnanie, rada Core i7 sa momentálne predáva s konfiguráciou 6 jadier / 12 vlákien, Core i5 s konfiguráciou 6 jadier / 6 vlákien a Core i3 s konfiguráciou 4 jadrá / 4 vlákna.

Nové platformy

Čo sa týka podpory čipsetov na základných doskách, tá bude medzi AMD a Intelom odlišná. Zatiaľ čo 9. generácia od Intelu má vyžadovať platformu Z390 alebo sériu-300, AMD pôjde inou cestou. Tiež chce síce predstaviť novú radu základných dosiek, ale zároveň chce zachovať kompatibilitu nových čipsetov na súčasných základných doskách. Budúci rok nás teda čaká zaujímavý súboj.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom